kyselen tässä appiukon puolesta kun osti käytetyn piaggio zipin vm. 2000 kysymys on lataako nää vehkeet itte akkua vai pitääks ne vaan tietyn väliajoin ladata akut nääs. ja pystyykö tavallisella auton pikalaturilla lataamaan ?
akku tyhjä
api
73092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ne lataa itse akkua. Jos akkua joutuu lataan, kannattaa se tehdä moottoripyörän akkulaturilla. Ei ole kallis, eikä ole vaaraa akun tuhoutumisesta (esim. liian tehokas auton akkulaturi)
Ei ole kunnossaolevasta auton akkulaturissa mitään ongelmaa käyttää, tarkistat vain napaisuuden ja onko akku 6 tai 12 volttinen. Automatiikka hoitaa loput.
Ihan vittuillakseni vaan kysyin
Yleensä tiedosta kiitetään.
vähän laturista, vanhemmilla vehkeillä missä automatiikkaa ei ole ei kannata latailla.
Nimim. kokemusta on kahden akun verran.
Akun lataaminen onnistuu kaikilla 12V latureilla, kun panee johtoon lankavastuksen. Sen koko voi olla n. 5 ohmin paikkeilla. Vastuksen voi tehdä kiertämällä n.0.5mm ruostumatonta teräslankaa kierukalle tai eristeen päälle. Yleismittari olisi hyvä olla, että voi mitata vastuksen koon ja latausvirran. Latausvirta saa olla alle 0.5A. Latausautomatiikka ei ole tämän kummempaa.
no jos siinä on poljin-käynnistyski nii aina sillon ku akku on tyhjä nii käynnistät sen polkimella ja ajat sillä jonku matkaa nii kyl akun pitäs latautua!