Seinänaapuri tukkinut reitin takapihalleni

oikeuteni?

Asun rivarissa ja minulta on tällä hetkellä blokattu pääsy takapihalleni ruohonleikkurilla. Toiselta puolelta ei pääse ja sieltä mistä pääsisi, on seinänaapuri istuttanut puskan ja muuta härpäkettä ettei siitä ainakaan leikkurilla läpi pääse.

Muut pihat ovat avoimia mutta kun muutin asuntoon, alkoi puskien istutus samana kesänä enkä ole kertaakaan päässyt sitä kautta pihalleni. Ovat tehneet varsin selväksi ettei tarvitse sitä kautta kulkea.

Onko heillä oikeus toimia näin? Eikö kaikille osakkaille pitäisi järjestää esteetön kulku pihalleen jos niin on muillakin? Tiedän että erästä toista asukasta on ohjeistettu että jos haluaa aidan rakentaa niin se ei saa ulottua kulkuväylälle josta pääsee koneen kanssa kulkemaan.

4

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rivari Piha

      Yleensä rivarien takapihat ovat virallisesti yhtiön hallinnassa olevaa aluetta, eli yhtiö voi ihan itsenäisesti päättää, mitä väyliä pitää olla tai ei pidä olla. Kaikkia osakkaita pitää kohdella tasavertaisesti, eli jos yksi ei saa tukkia väyliä, niin eivät sitten muutkaan saa.
      Yhtiön kannan saadaksesi ota yhteyttä yhtiön hallituksen puheenjohtajaan tai isännöitsijään.

    • aki vee

      Jos osakekohtaista tonttijakoa ei ole tehty ja mikä pitäisi näkyä yhtiöjärjestyksessä on tietysti oikeus kulkea naapurin takapihan kautta. Mutta tarkistaessani asiaa juristilta, niin käytäntökin sanelee omat sääntönsä. Ja tämä on se, jolloin riidat alkavat lain ja käytännön välillä.

      Laki ei kiellä naapuriasi istuttamasta puskia. Ja siinä missä sinä oletat pystyväsi kulkemaan naapurin takapihan kautta saa hän sen kieltääkin niin kauan aikaa, kunnes olette taloyhtiön kanssa sopineet kirjallisesti miten yhtiössä toimitaan.

      Varmasti löytyy yleinen yhtiölaki pihan käytöstä, mutta silloin pitäisi teilläkin sitten miettiä miksi aidanpätkiä ja pihoja on ylipäätään otettu käyttöön. Asian voi tulkita niinkin, että minä saan sitten istua sinun patiosi edustalla mielin määrin "kun se kerran on yhteistä piha-aluetta".

      Jouduin itse vastaavaan tilanteeseen ja selvittämään asiaa, joten päätin että hankin oman ruohonleikkurin takapihalle, suon naapurilleni rauhan ja pidän myös omastani tiukasti kiinni.

    • qwertyabcd

      Minulla sattuu olemaan takapihallani talon vesipiste, ja pidän takapihani aidattuna. Kastelen nurmikkoni yhtiön vedellä, muut saavat kastella omallaan.

      • qweryabddn kaveri

        Kiva tietää, tätä tietoa olinkin aina kaivannut tähän tapaukseen liittyen. Minulla ei ole nurmikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      246
      45322
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      190
      10849
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      34
      1576
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe