Yaris vai joku muu?

tojo vai joku muu?

Eli 2003 koppanen Yaris 1.3 koneella tai joku muu, mikä? Yhtä luotettava kuin Varis. Yariksien hinnat aika törkeitä muihin verrattuina ja valikoimaa hintsusti, ellei seinäjoelle tai lappiin lähde koeajolle. Muissa pikkuautoissa tuppaa olemaan jakohihnaa, sähköikkunaa yms herkkuja. Tulee kalliiksi huollot ja ylimääräiset elektroniikat käyvät kukkaron päälle jossain vaiheessa (esim. VW sähköviat). Mahdollisimman yksinkertaista tekniikkaa kun saisi. Hyundai olisi varmasti hyvä, mutta hihna kone. Köyhällä on vaikeeta. Toyotan maine on kova. Yaris on jokaisen katsastustilaston kärjessä vähävikaisena sekä muissa vikatilastoissa kärkisijoilla. Naapuria ei kateeksi Tojolla saa, saati päitä käännettyä. Tuulipukukansan suosikki!

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex waakku

      Toyotan luotettavuus on yleisestikkin hyvä mutta kaikkein onnistunein kokonaisuus tojoista on ollut tuon koppamallin yaris.
      Auto on kerrassaan uskomaton ikiliikkuja jopa tojon mittapuulla minulla oli 2002 vuosimallin varis verso itse ajoin sillä huimat 200tuhatta km eipä siinä muuten mitään mutta lähtökilometrit oli jo 250 tuhatta ;)
      Koko tuona aikana tein itse öljynvaihdot filtteri, ( kone ei kuluttanut 15t vaihtovälillä puolta tikkuakaan) kerran jarrupalat ja "koiranluut"
      Auto meni heittämällä katsastuksesta läpi ekalla joka kerta eikä auto ollut edes pahasti ruostunut!
      Viimeisessä leimassa kun kilometrit oli abaut 450tuhatta juttelin asiallisen katsastusmiehen kanssa siitä että on tää jumalauta ihme härveli kestämään, katsastaja sanoi että totta ainoa vika mitä hän näissä tietää on katti kesto noin 200t/km mutta voiko sitäkään varsinaisesti vikana pitää...

      Kaihoisasti vaihdoin variksen 2000mallin aveen jolla nyt on ajettu 165t ja kun aven keskimääräisiä km lukuja tuossa ikäryhmässä katsoo 300-400t niin tuohan on vasta sisäänajettu;)

      Yaris siis on käytettynä suosittu ja kalliskin mutta siihen tottavie on hyvät syyt!

    • France.

      Onhan Yaris aito ranskalassa valmistettu auto. Saman tehtaan tuotteita rahdaaan Atlantin toisellekin puolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      189
      6726
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      155
      1933
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1360
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1143
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1041
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1002
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      937
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe