millainen paikka on ollut kusadasi? onko hirveä turisti rysä?
Aion matkata siis yksin, jos uskallus riittää. Onko järkevää lähteä yksin esim. yöllä katselemaan yö elämää?
Aion matkata siis yksin, jos uskallus riittää. Onko järkevää lähteä yksin esim. yöllä katselemaan yö elämää?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei ole todellakaan mikään turistirysä niinkuin alanya, pääasiassa turkkilaisia lomailijoita. itse törmäsin vain ja ainoastaan 3 suomalaiseen lomani aikana, mikä on mielestäni aika hyvin :) alanyassa joka toinen vastaantuleva on suomalainen/muu skandinaavi. yksinkin uskaltaa liikkua vallan mainiosti, tietysti järkeä käyttän.. kusadasissa on suosittu baarikuja ja sinne uskaltaa yksinkin mennä, ellei nyt ihan ympärikännissä siellä konttaile. riippuu myös vähän oletko nais vai miespuolinen. naisena pitäisin kyllä silmäni hyvin auki :)
kusadasissa on hyviä ravintoloita ja kauppoja, myös halpa hintataso. myös erittäin viehättävä basaarialue, tosin sinne ei kannata mennä jos ei piittaa huutelijoista. itse tein kivoja löytöjä viimeksi. hotelli meillä oli aivan satamaa vastapäätä (tien toisella puolella) oli kiva katsella kun isot risteilylaivat parkkeerasivat siihen aina päiväksi. (sataman lläheisyydessä hinnat kalliimpia)
Kiinnostaisi loma Kusadasissa, mutta onko Ladies Beach ns siisti ranta? Tarkoitan, että käveleekö tällä rannalla naisia yläosattomissa? En pahemmin ole rantalomilla ollut, joten ikäviltä yllätyksiltä välttyäkseni... Mikä vuodenaika paras? Onko myöhäinen syksy vai varhainen kevät? Millaista olisi maaliskuun lopulla, onko jo tarpeeksi lämmin olla rannalla? Sopisi juhlia matkoilla.
ei ole yläosattomia kyllä näkynyt missään .. :D ladies beach on rantana ihan siisti, loivenee mukavasti, ei liian äkkiä.. vesi ehkä vähän paskaista :/ oltiin viimeksi heinäkuussa ja voin sanoa että se alkaa olla jo aikamoinen helle x)