Hei, täällä 14-vuotias sammarista haaveileva tyttö!
Minulla olisi muutama kysymys sammaria koskien.
1. Käykö asumaan kerrostaloon?
3. Kuinka pitkiä lenkkejä sen kanssa pitää tehdä? (km)
4. Haukkuuko paljon?
5. Onko vaikea kouluttaa , käykö aloittelijalle koiraksi?
6. Muuta tärkeää?
Koiralle olisi tarjolla omana paikkana parveke ja paljon seuraa, äitini on kokoajan kotona. Meillä on myös yksi marsu. Lähellä on lampi jota voi kiertää ja koiraa pitää siellä vapaana. Meillä ei ole koskaan ollut koiraa ja tämä olisi ensimmäinen koiramme.
Ja olen googlannut jo paljon tietoa jedeistä mutta halusin tulla vielä kysymään tänne muutamaa epäselvää asiaa.
Kiitos jo etukäteen!
Samojedinkoira
4
273
Vastaukset
- vastauksia pukkaa
1. Kyllä sopii, hyvin
3. Siinä n. 10km päivässä aikuisena(kesähelteellä vähemmän)
4. Kohtuullinen haukkuja, mutta ei mikään metelöijä. Kannattaa kuitenkin panostaa hiljaiseksi opettamiseen heti alussa.
5. Ei ole vaikea kouluttaa vaikka vähän luupää saattaa olla. Hyvin sopii aloittelijalle.
6. Muista että se on arktinen rekikoira. Mieti oletko todella valmis lenkkeilemään sen kanssa 10 km vaikka pakkasasteita on miinus 30 astetta tai yli? Ja vastaavasti, oletko valmis hyväksymään sen että koira ei ole kovin virkeää seuraa kauniina plus30 asteen hellepäivinä?
Ethän tarkoita tuota parvekejuttua niin että se on koiran AINOA paikka kotona? Mieti, jos vaikka on lasitettu parveke ja ulkona 30 astetta hellettä niin ei ole koiran hyvä olla siellä. Viileämmällä ilmalla saattaa silti jopa viihtyä siellä.
Tiedäthän muuten että yli 5kk ikäistä koiraa ei saa pitää vapaana taajama-alueella? Liekö tuo mainitsemasi lampi kuuluva taajamaan? Ja muutenkin, on turvallisempaa pitää koira kytkettynä, ettei jää auton alle tai joudu tappeluun ja siinä alakynteen saaden vammoja jotka pakottavat eläinlääkärin lopettamaan ystäväsi. Hanki siis fleksi ja opeta koiralle oikea ja vasen sekä seis-käskyt huolellisesti.- karvakamu99
Kiitos vastauksesta!
Ja ei, parveke olisi tavallaan koiralle 'oma paikka' jossa se voi halutessaan nukkua ym. Ovi parvekkeelle on auki kesäisin kokoajan ja on mahdollista kulkea sisälle ja ulos milloin huvittaa. Talvella koira voisi asustaa siellä ja tulla sisälle aina välillä halutessaan.
Tuosta lammesta vielä, siellä saa pitää koiria vapaana ja paljon siellä vapaina juoksevia koiria näkeekin. Ensiksi opettaisin koiralle tietysti peruskäskyt ja muut ennen kuin vapaaksi päästän. Autotie on aika kaukana tuosta lammelta ja muutenkin on ihan turvallinen paikka koiran ulkoilutukseen.
- karvakamu99
Lisää vastauksia?
- Sammariomistaja
Komppaan tuota, se on ARKTINEN REKIKOIRA. Samojedi on koulutettavana maailman söpöin ja rakkain koira. Kuitenkin, olisi hyvä jos lenkkien lisäksi se saisi (edes) talvella vetää pulkkaa, rekeä tai muuta. HUOM. Ennenkuin opetat koiran vetämään, opeta se hihnaan. Kantapään kautta todettu. Sammari myös on herkkä karkaamaan jos ei saa tarpeeksi huomiota. Sammari myös lihoo herkästi.
Talvella koiraa saisi juoksuttaa/lenkittää yli 10km. Jopa 15km. Itse olen esim. Koulutetun kanssa juoksuttanut auton perässä (- vain ison, aikuisen koira, kanssa, monen aikuisen, ja koira pidetään kaukana autosta käskyllä) ja pyörällä lenkittänyt. Tuttujen lapset pääsee pulkalla piiitkiä lenkkejä koiran kanssa (- menen aina reellä perässä) ja muuta aktiviteettia sekä liikuntaa.
En oikeastaan snautseria isompaa koskaan suosittele kerrostaloon, mutta oikeissa olosuihteissa (uuvuksiin lenkitetty, sosiaalinen ja hyvä vointinen) oleva koira voi viihtyä.
Samojedille kannatan valjaita. Flexi kanssa! Ja tosiaan kannatan enemmän esim. Pallo- ja leikityspalkintoa kuin nameja koulutuksessa yms.
Oletko huomioinut, ett kesäisin koirat pitää ainakin kerran 1-2 päivässä harjata ja tarkastaa punkeilta? Samojedin karva peittää ne TODELLA hyvin.
Samojedeilla on myös todella kimeä haukku, ja siihenkin on hyvä aloittaa koulutus heti kun mahdollista.
Hyvä koulutus, uuvuttava liikunta, oikea ruokavalio, hyvät olosuhteet = paras koira ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031737- 2101557
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591030Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58875En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36745Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉59744The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5742