Osaisko kukaan arvailla missä vika

kun siirrän kuvia digikamerasta (canon A75) pc:lle usb portin kautta, niin pc menee totaalisesti jumiin. Hiiri ei liiku ja näppäimistökin on täysin poissa pelistä. Joskus harvoin kuitenkin siirto onnistuu. Koneessani ei ollut usb liittimiä, joten ostin pci väylään asennettavan usb kortin. Kokeilin jo ostaa toisenkin merkkisen kortin, kun epäilin yhteensopivuus ongelmaa. Käyttöjärjestelmä on win xp jossa pitäisi olla ajurit valmiina usb korteille. Laitehallinnan mukaan kaiken pitäisi olla ok. koneeni on AMD-K6(tm)3d processor 500mhz, 256 ram.
3330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se kortti toiseen PCI paikkaan.
Keskeytykset tuntuu menevän päällekkäin.

Äänestä
  • mutta ei vain auttanut asiaan.

    Äänestä

  • Toiseen PCI -paikkaan asentaminen saattaa olla osa ratkaisua (mutta EI yksinään), jos ongelma johtuu päällekkäisistä keskeytyksistä.

    Vaikka allaolevassa onkin kyse äänikortista, samat periaatteet toki pätevät muihinkin laitteisiin, kuten USB - korttiin PCI-paikkaan.

    Itse asensin koneeseen, jonka emolevyllä integroidut äänet, myös äänikortin, ja EN disabloinut emon äänitoimintoja, sillä kone on erikoiskäytössä, ja haluan siihen 2 yhtäaikaisesti toimivaa äänikorttia.

    Ensimmäisen ja toisenkin yrityksen jälkeen kone kieltäytyi buuttaamasta ollenkaan (siis edes BIOS-asetuksiin ei päässyt!).

    Lopulta ratkaisin ongelman seuraavasti:

    1. Uuusi äänikortti fyysisesti pois PC:stä.

    2. Buuttaus BIOS-asetuksiin.

    3. Bios -asetuksista määrättyyn PCI-paikkaan pakotettu IRQ (estää automaattisen IRQ -assignoinnnin ko. PCI-paikassa olevalle kortille)
    Tuo IRQ tietenkin etukäteen valittu sellaiseksi, joka on vapaa. (esim LPT1:n käyttämän irq:n saa vapautettua disabloimalla LPT1:n, jos koneeseen ei aio liittää LPT1:een kirjoitinta)

    4. tallenna muutokset ja Virta pois!

    5. uuden äänikortin asennus tuohon määrättyyn PCI-paikkaan, johon siis jo ennen kortin asennusta pakotin määrätyn IRQ:n bios-asetuksista.

    6. Buuttaus windowsiin, uuden äänikortin ajurien asennus

    7. Uuudelleenbuuttaus (tätähän ne asennusohjelmat aina vaatii)

    8. Windowsin oletusäänikortin valinta (sitä toista voivat käyttää vain sellaiset ohjelmat, joissa on mahdollisuus valita käytetävä äänikortti)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

kun siirrän kuvia digikamerasta (canon A75) pc:lle usb portin kautta, niin pc menee totaalisesti jumiin. Hiiri ei liiku ja näppäimistökin on täysin poissa pelistä. Joskus harvoin kuitenkin siirto onnistuu. Koneessani ei ollut usb liittimiä, joten ostin pci väylään asennettavan usb kortin. Kokeilin jo ostaa toisenkin merkkisen kortin, kun epäilin yhteensopivuus ongelmaa. Käyttöjärjestelmä on win xp jossa pitäisi olla ajurit valmiina usb korteille. Laitehallinnan mukaan kaiken pitäisi olla ok. koneeni on AMD-K6(tm)3d processor 500mhz, 256 ram.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu