Tein tukintapyynnön poliisille. Miten asia etenee tämän jälkeen? Täytyykö minun olla aktiivinen ja ottaa poliisiin yhteyttä? Kauanko esitutkinta yleensä kestää? Ja jos syyttäjä katsoo aiheelliseksi nostaa syyteen, miten olisi suositeltava tapa edetä asiassa?
Kyseessä on asianomistajarikos ja olen vaatinut rangaistusta vastapuolelle.
Kyseessä on asianomistajarikos ja olen vaatinut rangaistusta vastapuolelle.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näin asiallinen kysymys ansaitsee myös asiallisen vastauksen.
Tutkintapyynnöstäsi kirjoitetaan jo R-ilmoitus, tai S-ilmoitus. Jos se on, kuten usein ns. ufojuttu, niin siitä on tehty S-ilmoitus ja poliisi ei sitä tutki rangaistusvaatimuksesta huolimatta. Tällöin poliisi lähettää kotiin tekemänsä kirjallisen päätöksen perusteluineen ja lainkohtineen.
Jos se ei ilmoittajaa tyydytä, niin siitä voi aina valittaa/kannella.
Jos taas tutkintapyyntö on kirjattu R-ilmoituksena, niin se jaetaan jollekin tutkijalle esitutkintaa varten. Miten juttu hänellä eteneen niin se riippuu ko. tutkijan juttutilanteesta, rikoksen kiireellisyydestä, kuulusteltavien lukumäärästä, heiden tavoitettavuudestaan, vuosilomista, jne. jne..
Asianomistajarikokset ovat yleensä vähäpätöisiä rikoksia, joitten vanhenemisaika on yleensä kaksi vuotta, joittenkin viisi vuotta. Siinä ajassa tutkinta olisi saatavat valmiiksi.
Määrätyillä perusteilla poliisi voi lopettaa tutkinnan, tai pyytää syyttäjältä samaa, jolloin se ei koskaan valmistu. Jos valmistuu, niin asianomistajarikokset yleensä lähetetään syyttäjän päätettäviksi. Tällöin syyttäjä päättää, lähteekö hän laittamaan verovaroja likoon käräjöintiä varten, vai jättääkö sikseen tekemällä syyttämättäjättämispäätöksen. Jos lähdetään käräjille, niin haastemies aloittaa kierroksensa haastamalla syyttäjän määräämät henkilöt. Jos käräjille ei lähdetä, niin
syyttämättäjättämispäätös, kuten se poliisinkin tekemä lähetetään ilmoituksen tekijälle kirjallisena tiedoksi.
Kas tässä muutama esimerkki siitä, miten tutkintapyyntö etenee, mutta mahdollisuuksia on toki paljon enemmänkin.
Totta kai sinun täytyy ottaa poliisiin yhteyttä. Sovi vaikka illallinen heidän kanssaan jossain kivassa paikassa. Kannattaa pitää hyvät välit poliisiin. Poliisit suorastaan palavat halusta selvittää sinuun kohdistuvia pikkurikkeitä. Soita pari kertaa päivässä tutkintaan johtavalla konstaapelille ja kysy tietoja. Poliisit voivat tulla käymään luonasikin sitten.
Niin, lähes ainahan nämä ´tutkintapyynnöt´ ovat ns. p*askajuttuja, joitten tutkintaan ei paljon panosteta.
Yksi virhe kirjoituksessasi tosin oli, konstaapeli ei ole koskaan tutkinnanjohtajana.