Ulkoilu

Hiostavaa

Miten hoidatte pukeutumisen vaippojen kanssa lämpimillä ilmoilla? Varsinkin liikkuessa asiolla ym ihmisten ilmoilla. Entä yöllä? Itsellä on ongelmia vaippojen hiostavuuden kanssa lämpimien kelien aikana.

18

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • attends

      Kyllä siihen hiostavuuteen tottuu, itse käytän vielä suojahousuja vaipan päällä ja ei sitä pahemmin enään huomaa.

      • inkomies 34

        Kyllä lämpimät ilmat ovat kurjia suojien kannalta. Pyrin kyllä suojmaan kuten muutenkin. Ohuempia muovihosuja pidän. Ja mahdollisimman ohutta vaippaa. Yöt ovat vaikeita, joskus tulee tosi kuuma ; paksun vaipan ja paksumpien muovihousujen takia. Yöllä hikoaa pahasti. Ihmisten ilmoilla ei ole vaipan kanssa ainakaan mukavampaa. Inhottavaa jos hikoaa asioilla. Mutta tsemppiä muillekkin ja kyllä musta parempi vaan suojautua vaikka kuuma olisikin.


    • vaippamies1

      kylä siihen tottuu itselläni on paksut vaipat ja muovihousut.

    • Niin tottuu
      Öisin abrin x pluss ja suprimat käytössä muuten nakupellenä ;)

    • inko

      tena flex ollu pitkään käytössä ja tyytyväinen

      • Anonyymi

        Vaippan käyttöön tottuu yllättävän hyvin käytän vaippaa mökillä ollessamme yöllä yhden pissan jälkee aamul ei vaippa tunnu edes märältä joten pissailen vaippaa kunnes on täysi.


    • Anonyymi

      Itse käytän Tenan Active Fit inkohousuja alushousujen asemasta, mielestäni ne on
      yllättävänkin mukavat käyttää jopa kesällä. Joskus tosin tuntuu että hiostavat vaikkei
      ole kastuneetkaan, ja kesällähän pissaakin muodostuu vähemmän kun hikoilee.

      En koe että inkohousut näkyisi normi vaatteiden alta, työasuni sekä vapaa-ajan
      farkut tai shortsit peittää ne kyllä. Mitä suojien vaihtoon tulee, niin pyrin että
      sama suoja on housussa koko reissun ja kotona vaihdetaan. Joskus kuitenkin
      tulee vaihdontarve ja silloin invavessa on ainut oikea paikka kun on roskikset ja
      alapää suihku.

      • Anonyymi

        Ongelmana pitkään käytettäessä on haju, ellei käytä suojamateriaalia joka neutralisoi virtsan hajun (ainakin Tenan virtsankarkailusuojissa on tämä ominaisuus). Virtsasta märkä vaippa alkaa tuoksua pahasti kanssaihmisten nenään, vaikka itse siihen olisi tottunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ongelmana pitkään käytettäessä on haju, ellei käytä suojamateriaalia joka neutralisoi virtsan hajun (ainakin Tenan virtsankarkailusuojissa on tämä ominaisuus). Virtsasta märkä vaippa alkaa tuoksua pahasti kanssaihmisten nenään, vaikka itse siihen olisi tottunut.

        Aina ei varmaan tarvita hirmu suuria määriä vaan mm. virtsan väkevyys nestehukan takia tai tulehdukset myötävaikuttaa. Naisilla varsinki on valtava määrä iholle suihkutettavavia parfyymeita, joista saa kait jotain apua. Voisin kuvitella, että edellyttää ettei ainakaan valtavasti hikoile. Ongelmaksi tulee mahdolliset allergiat ja mgreenit. Todella paljon niitä käytetään ja joskus kyllä tulee mieleen eikö pienempi määrä riittäisi. Paljonko sitten käytetään tavan vuoksi tai jonkun muun syyn (esim. "kuvitellut" alapäävaivat).

        Omalla kohdallakin on aihe tullut tutuksi, koska on monimutkainen oirecoctaili😒. Pitäisi varmaan käyttää todella valtavia määriä ja siltikin voi jäädä hyöty laihaksi. Ehkä paras kompromissi on miettiä syömisiä ja juomisia sekä fyysistä aktiviteettia etenkin lämpimässä.Jatkuvasta altistuksesta seuraa myös migreeni

        Monisairas


    • Anonyymi

      ultimat ja useat muovihousut päällä ei haittaa eikä sitä huomaa. nautin siitä on turvallinen olo.

    • Anonyymi

      Naisena käytän kesäisin takapuolen peittäviä paitoja ja tunikoita, silloin ei takapuolesta näy mitään.
      Toki tietty talvellakin.

    • Anonyymi

      Olen 30-vuotias mies ja vaipat olleet käytössä osana arkea reilut kymmenisen vuotta eli suurimman osan koko varhaisesta aikuisiästä. Yleensä käytössä jokin imukykyinen, hyvän / korkean kapasiteetin muovipintainen teippivaippa, kuten Abena Abri-Form M4 tai Molicare Slip Maxi. Tarvittaessa etenkin helteillä saatan laittaa talkkia tai jos meinaa iho ärtyä niin Cavilonin suojavoidetta tai sinkkivoidetta. Tena Wet Wipes kosteat pyyhkeet ja Tena Wash Cream Pesuvoide käytössä.Normaalit hyvin istuvat bokserit vaippojen päällä, muovihousuista ei ole käyttökokemusta / en ole tarvinnut, toisaalta joskus en laita edes boksereita, kuten hiostavat helteet, (onhan vaippa itsessään alusvaate tai alushousu) ja sitten sopivan väljät college- tai tuulipuvunhousut, niin ihan normaalisti ja huomaamattomasti sujuu arki mukavasti vaipoista huolimatta eli kuten on vaippojen tarkoituskin mahdollistaa mahdollisimman hyvä ja aktiivinen normaali arki. :)

      • Kehtaisitko lähestyä asiallisen keskustelun tiimoilta


      • Anonyymi
        inkontinenssi100 kirjoitti:

        Kehtaisitko lähestyä asiallisen keskustelun tiimoilta

        Kyseistä sairautta sairastaville on olemassa myös oma järjestönsä tuolla potilasliiton yhdistysten joukossa.


    • Hei
      Täällä mies eteläsuomesta.
      Itse käytän muovipintaisia teippivaippoja . Eivät aiheita suurempaa hikoilua näin helteillä.
      Olen käyttänyt jo 30v vaippoja säännöllisesti.
      Öisin paremmalla imukyvyllä saa nukuttua koko yön levollisesti.
      Päivisin menee ohuemmat vaatetuksen alla hyvin.
      Patjan suojaa kannattaa käyttää sillä joskus voi tulla ohivuotoja.
      Olisi mukava saada ystävä jolla olisi kokemusta inkontinenssista.

      • olisko joku jolla olisi mahdollisuus laittaa priva viestii


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Näin kesäisin nukun T-paidassa ja vaipassa ja muuten on öisin yöhousut vaippojen päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      514
      1923
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      379
      1586
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1397
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      115
      994
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      956
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      949
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      783
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      781
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      774
    Aihe