Karpit kuolleet
Normaali talvi
8194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olipa harmillinen takaisku ei ole lammessa enään kaloja ei. Muistattekos sen viimekesän karppivarkaan sillä tulee nyt suru puseroon kanssa.
Eihän viime talvi mikään erikoinen ollut kuin korkeintaan niiden mielikuvissa, jotka ovat ottaneet viherpiipertäjien maalailemat kuvat lumettomista ja jäättömistä talvista tosissaan. Näppärä kalatalouden asiantuntija tai biologi olisi osannut laskea jo etukäteen, kuinka monelle kalalle happi riittää jääkannen alla. Tarpeen tullen olisi järjestänyt jonkinlaisen veden hapetuksen talveksi.
Ottakaa huomioon myös se, että lampi on myrkytetty. Tai saasteet ovat tulleet kaupungin suunnasta. Nimittäin ANKKALAMPI on ollut kautta aikain täynnä vettä, vaikkei siihen laske ainuttakaan puroa. Maanalainen joki ja virtaukset pitävät veden pinnan aina samalla korkeudella, vaikka olisi kuinka kuiva kesä..
Ettet sinä vaan käynyt pissimässä sinne karppilampeen ja kaikki kalat kuolivat heti alkoholimyrkytykseen..... HiH!
vanha kaatopaikka on vieressä, mutta toisaalta siihen aikaan ei paljon myrkkyjä syntynyt.
Se parhaiten nauraa (hihhittelee) joka toiselle kuoppaa kaivaa...
Olet osittain oikeassa. Muistanet miten paljon maamassoja siirrettiin pois entisen Asekoulun Esikunnan ja Kasarmin restauroinnin yhteydessä. Maa oli saastunutta - öljyä, bensiiniä, ammusten jätteitä ym ym.
Menneinä vuosikymmeninä niitä myrkkyjä vasta syntyikin kun kaikki saasta heitettiin/kaadettiin luontoon ja mereen... Vai mitä?
Eiköhön karppien kuoleman syy oo lammen jäätyminen kokonaan- olvat vanhemmat lapsilleen auranneet suojaavan lumen pois- olikos luistinradaks tehty? jää näkyi.