mielipiteesi tärkeä!

Mari

Eli, olen harkinnut jotain pienistä linnuista, sillä aikaisempaa kokemusta papukaijoista minulla ei ole, vain kirjatietoa. Hankkisin linnuilleni (ehkä kauluskaijoja tai nymfejä) suuren häkin. Päivittäin päästäisin ne lentelemään huoneeseen. KOtonakun paljon olen, aikaa niille kyllä paljon riittäisi. Rahaa on, käyn töissä, jotta tienaisin eläinrahaa. Mietin vain, kun vanhempani ovat eronneet.. Niin olen aina ma-pe kotonani ja sitten perjantai ilta-sunnuntai ilta olen isäni luona. Joten linnut jäisivät yksin kahdeksi päiväksi. Joka viikko. Mutta: jos laitan niihin "ruokakippoihin" kahdenpäivän ruuan, olisiko ok? Sitten heti kun tulen, päästän ne taas lentelemään. Ja vielä jos oikein iso häkki olisi, niin ehkä ne pärjäisivät sen kaksi päivää? Mielipiteitänne, sillä tämä on minulle täkeää, eikä vain hetken päähän pisto!ps. Minulla on akvaario, ja kalat voivat mainiosti.

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos häkki on niin iso että linnut mahtuvat siinä edes vähän lennähtämäänkin ja niitä on tosiaan se kaksi toisilleen seuraa pitämässä, niin viikonlopun yli niiden kyllä pitäisi säännöllisestikin kohtuudella pärjäillä kahdestaankin. Häkin valaistus tietysti kannattaa silloin järjestää kellokytkimen taakse jotta päivärytmi pysyy sopivana vaikket olisikaan valoja sytyttämässä ja sammuttamassa.

      Kesäkuumalla voi ongelmaksi tulla veden säilyvyys, parissa päivässä voi vaihtamaton vesi kasvattaa jo melkoisen bakteeriston. Avokupissa vesi pitää vaihtaa päivittäin, kesällä jopa useammin. Jos opetat linnut juomaan hamsterinpullosta tai vastaavasta juomalaitteesta voi vesi pysyä tuon viikonlopunkin juomakelpoisena.

      Tuoreruoasta myöskin joutuisi viikonloppuisin tinkimään, mutta jos tunnollisesti hoidat sen puolen aina viikolla niin ei senkään pitäisi olla kynnyskysymys. Kuivamuonaa (mieluiten pellettejä ja vain vähän siemeniä) pitää luonnollisestikin jättää runsaasti tarjolle, mieluiten useampaan kuppiin ja nii etteivät linnut pääse sitä sotkemaan tai kastelemaan, jolloin kuivamuona alkaa homehtua herkästi.

      Ilmeisesti viikolla siis asut äitisi luona (?), joka varmaankin voi viikoloppuna ainakin tarkistaa että linnuilla on kaikki kunnossa ja mahdollisesti vaihtaa sen juomaveden, vaikkei sen syvällisemmin linnunhoitoon haluaisikaan perehtyä.

    • -M-

      Niin ja jos kohtalaisen kesyistä linnuista on kyse, niin yksi vaihtoehtohan on hommata pieni kuljetushäkki ja jonkinlainen pienehkö lomahäkki myös isäsi luokse ja kuljettaa tiput mukana...

    • mari

      Kiitos sinulle paljon. Kyllä, häkin ostaisin erityisen isoksi juuri siksi, kun olen poissa.Juu, minulla onkin jo sellainen kelloajastin, kuten akvaariossakin. :) Pitää muuten huomauttaa (unohdin mainita!), että kesäisinhän(hiukan, ennen kuin koulut loppuu-joku elokuu) minä olen koko aikani vain äitini luona,jolloin siitä juomavesijutusta ei tule ongelmaa kesäisin. :) Kyllä, kasviksia syön paljon ja siksipäs lintunikin saisivat niitä viikolla..Ja perjantaisinhan minä voisinkin laittaa tuota tuoreruokaa ennenkuin lähden, mutta toki se ei olisi ehkä kovinkaan pitkään tuoreena. Mutta; nyt minulle alkaa tulla hiukan luottamusta siihen, että lintujen hankinta voisikin jopa onnistua!

      Kiitos -M- rakentavasta palautteesta. Lisää toki mielipiteitä ja huomioitavaa kaipaisin, jos joku nyt keksii jotain asiaa.. :D

      • -M-

        Tuoreruokaa ei kyllä kannata jättää lainkaan jos olet pois lähdössä, se kuitenkin pilaantuu herkästi ja voi sairastuttaa linnun.
        Sekin kannattaa etukäteen miettiä miten toimitaan jos lintu vaikkapa vaikuttaakin perjantaina sairaalta, jäätkö paikalle hoitamaan sitä ja etsimään lääkäriä vai voitko pyytää äitiäsi avuksi?
        Ja jos olet joskus tuota paria päivää pidempään poissa, saatko jonkun hoitamaan lintuja tai onko lähistöllä vaikkapa eläinkauppaa joka ottaa lintuja hoitoon (mikä tietysti pitää pohtia kaikkien lemmikin hankintaa suunnittelevien...)?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      48
      2287
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2183
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      124
      1998
    4. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      44
      1912
    5. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      396
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1683
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    9. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1128
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      987
    Aihe