mieheni joutui 2 miehen pahoinpitelemäksi ravintolassa. tapauksen näki ainakin 3 ihmistä, mukaanlukien minä. nämä syytetyt(jotka ovat paikkakunnan mukamas-kingejä) väittävät että mieheni kompuroi ja löi päänsä tuoliin tai pöytään. nämä 2 muuta todistajaa aikovat myös kertoa samoin, ilmeisesti he pelkäävät näitä "kingejä". onko kellään kokemusta vastaavasta? mitä pitäisi tehdä? poliisikuulusteluja ei ole vielä suoritettu.
"todistajat" pahoinpitelyssä
neuvoton
3758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Menet todistamaan ja kerrot kuulustelussa, kuinka asiat tapahtuivat ja ketkä muut näkivät pahoinpitelyn.
Voit keskustella asiasta ohi kuluustelukertomuksen tutkijan kanssa, siis siitä, että nuo kaksi muuta todistajaa aikovat valehdella.
entä jos poliisi eikä oikeus usko minua eikä miestäni? kun tässä näyttäisi olevan 2 vastaan 4 ihmistä..
Jos poliisi ei usko, niin et koskaan pääse oikeuteen saakka. Jos oikeus ei usko, niin syyllisiä ei tuomita. Näin systeemi toimii, eikä sille voi paljon mitään. Pitää kertoa totuus ja pysyä siinä, koneiston tehtävänä on selvittää pitääkö se paikkansa ja toimia selvitystuloksen perusteella. Älä murehdi sitä etukäteen.