Hei, päätin avautua tänne koska minua huolettaa se, millaista työtä voisin tulevaisuudessa tehdä. Olen valmistumassa merkonomiksi vuoden sisällä ja toiveissa olisi joku toimistotyyppien työ. Ongelmani on se, että en ole oikeastaan lainkaan ulospäinsuuntautunut ihminen, eikä minulla ole mitään erityisiä taitoja, joilla erottautua muista hakijoista. Perus Officen hallitsen ja siinäpä se sitten oikeastaan onkin. Onko minun turha haaveilla minkäännäköisistä toimistotöistä, vaaditaanko niissä nykyään ulospäinsuuntausuutta, ja erikoisempi taitoja, kuten hyvää kielitaitoa. Ja vielä, liittyykö toimistotöihin yleensä asiakaspalvelua. Olisikohan minulla mitään mahdollisuuksia löytää suht. helppoa ja vaatimatonta työtä, jossa pääsisin alkuun pelkällä maalaisjärjellä. Kiitos kommenteista
Mistä töitä tällaiselle?
vasta-alkaja
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toimistotyöntekijä on todella vanhentunut käsite, eikä tällaisille henkilöille löydy juuri töitä.
http://yle.fi/uutiset/naissa_ammateissa_tyollistyt_takuulla/6441997
Merkonomin tutkinto on muutenkin suhteellisen arvoton tutkinto tutkinto tänä päivänä, ellei sulla ole jotain tiettyä juttua mitä teet, esim. myyt hyvin tai olet tilinpäätöstaitoinen. Toi pelkkä Officen hallitseminen ei oikein riitä mihinkään..
Masistelu sikseen! Kouluttaudu lisää tai ala yrittäjäksi! Suomessa on tänä päivänä aivan liian vähän yrittäjähenkisyyttä. Kaikki haluavat vain varman mukavan työpaikaikan, joita ei ole tarpeeksi.
Mitä jos kävisit jotain lisäkursseja :) Esimerkiksi laskuttajan työ voisi olla työtä josta pitäisit? Voisit esimerkiksi miettiä jotain harjottelujaksoa yrityksessä missä pääsisit tekemään laskuttajan töitä ja saisit kokemusta joka auttaa muissa työhaastatteluissa :) Tai koulut tai työkkäri järjestää myös koulutuksia esim laskuttajaksi! Esimerkki :)