Nyt kun Rinnevaara on saatu ulos, niin Heinolan kanslian "kantava voima" Malin 6000 €/kk ja merkonomi Walldén 4700€/kk jatkavat kaupungin "kehittämistä" omilla organisaatioillaan malliin "kaveria ei jätetä"
Mielenkiintoista nähdä näiden tuotostosten tulos. Mihin kavereiden paikka asettuu organisaatiossa.
Näinkö meillä johdetaan kaupunkia! Saammepa nähdä kuinka kaupungista osaava väki kaikkoaa muualle eikä jää tänne katsomaan tuhoa.
Malin, Walldén, Kankaanpää,Koskinen kaupungin johtoon - saammepa nähdä!
Mielenkiintoista nähdä näiden tuotostosten tulos. Mihin kavereiden paikka asettuu organisaatiossa.
Näinkö meillä johdetaan kaupunkia! Saammepa nähdä kuinka kaupungista osaava väki kaikkoaa muualle eikä jää tänne katsomaan tuhoa.
Malin, Walldén, Kankaanpää,Koskinen kaupungin johtoon - saammepa nähdä!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paha sai palkkansa.
Teknisellä puolella on joukkopako matalien palkkojen takia. Waldénin mies on teknisen toimen johtaja.
Huhujen mukaan merkonomi Waldén maksaa korkeakoulututkinnon suorittaneelle 3000 €/kk ja sitäpaitsi Waldénhan erotettiin jo 2009 mutta mikään ei ole muuttunut.
Näinkö Walldén ymmärtää:
Mitä pienempi koulutus sitä suurempi palkka
Elokuussa taloon ilmestyy lastenpsykiatri, joka osaa pitää puolia.
Ja sama meno jatkuu... hei kipataas taas, oliko se lumumbaa vai hennessyä. Kolmas kerros maksaa.
Miten on kylpyläreissu. Pistäydytäänkö pitämään palaveria kylpylään, kai pieni virkistyshetki veronmaksajien piikkiin suodaan kanslian rankoissa töissä raatajille?
Hei Raili, onhan se tavanomaista tyky-toimintaa?
Hei äiti, saanko nyt sen Lontoon shoppailumatkan ja sen pakettiauton, mikä minulta ikävästi torpattiin Rinnevaaran toimesta.
Hei äiti, tämä kulttuuritoimisto on väärällä paikalla ja liian pieni. Milloin saan sen 300 neliön toimistorakennuksen WPK-talon pihaan.
Hei äiti, kysyitkö jo Pirjolta?
Kuulostaapa muihin kaupungin työntekijöihin verrattuna mahtavilta näiden naisten palkat. Siinä ei paljon pätevyyksiä palkan maksussa kysytä. Mikä llienee syynä rouvien tai neitien (en tiedä kumpia ovat) palkan suuruuteen?
Kai meidän kaupunkilaisten täytyy vain uskoa ja tyytyä siihen tasoon, jonka äiti aurinkoinen on arvioinut meille sopivaksi. Hänhän voi järjestää sirkushuveja kaupungin laskuun. Saadaan näin vaihtelua harmaaseen arkeen.
Koettakaamme nähdä tässä tilanteessa jotakin valoisaa puolta, jolloin äiti aurinkoinen voi olla tyytyväinen kaappaukseensa.