Tuttavani lapsi saa viikkorahaa,50 e kuukaudessa,13-vuotias.Melkein aina käy niin että kuukausiraha ei riitä ja nuori pyytää lisää ja myöskin saa lisää rahaa.
Mitä mieltä olette ?
Itsellä ei enää ole nuoria kun ovat jo kasvaneet,mutta mielestäni pitäisi tällaisista rajoista pitää kiinni.Mitä hyötyä on maksaa kuukausirahaa jos kuitenkin kinuaa lisää vanhemmiltaan.
Antaisivatko omat vanhempanne lisää kuukausirahaa,jos pyytäisitte?Olisiko teidän mielestänne kohtuullista pyytää lisää?
Itse aikoinaan sain isältäni kuukausirahan eikä ikinä pieneen mieleenikään olisi tullu mennä kinuamaan häneltä lisää.Minun velvollisuuteni oli pärjätä sillä rahalla,mitä hän hyvää hyvyttää meille antoi ja siitä oltiin kiitollisia.
Sen vielä pystyn hyvin ymmärtämään,jos nuorella on hiukan suurempi tavoite ja haluaa työtä tekemällä kartuttaa säästökassaansa.
mitä mieltä tästä?
kuis on
0
80
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466