sinä joka veit luvatta amppeleja?

tuohtunut

Sinä "elämässäsi epäonnistunut yksilö" veit luvatta Hämeenkoskella 23 ja 24 välisenä yönnä amppeleita, Osuuskunta Hämeenkosken Rataksen kukkahäkistä.

Sinusta on tehty havaintoja ja tunnistettu, mutta ei viellä tehty ilmiantoa poliisille, eli jos korvaat viemäsi amppelit, niin hyväksymme, emmekä ilmoita poliisille asiasta.

1

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kipin kapin

      Vähättelemättä mitenkään tapahtunutta asiaa kritisoin tapaa millä tuot tapauksen esille:

      "Sinusta on tehty havaintoja ja tunnistettu, mutta ei viellä tehty ilmiantoa poliisille, eli jos korvaat viemäsi amppelit, niin hyväksymme, emmekä ilmoita poliisille asiasta."

      Klassinen tapaus. Eli henkilöstä, joka on tehnyt tuon ei ole minkäänlaista hajuakaan. Jos olisi niin poliisi voisi suoraan kävellä rosvojien luo ja juttu etenisi niin. Tämänkaltaisia ilmoituksia "sinut on nähty" jne. on luettu aikaisemminkin ja niitä laitetaan pelokkeeksi rosvoille, jotka hyvin tietävät, että ovat turvassa eikä taatusti kukaan ole nähnyt.

      Tai - kuten kirjoitit: "emmekä ilmoita poliisille asiasta". Jos kerran tyypit on nähty ja tunnistettu niin ei muuta kuin soittamaan puhelimella tai laittamaan lappua postilaatikkoon.

      Kehottaisin kuitenkin tekemään ilmoituksen poliisille. Vaikka kysymyksessä ei ole ns. vakava rikos niin poliisi hoitaa asian sangen "mieluusti" tai helposti jos poliisilla on jo tekoon syyllistyneen henkilön/henkilöiden nimet ja naamat
      tiedossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1241
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      890
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      86
      676
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      36
      564
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      118
      520
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe