Fiesta vanista kokemuksia?

Tietoa_Kaipaava

Dieselillä vai bensiinillä? Minkälainen auto ajaa, kantautuuko ääni pahasti moottoritieajossa kuljettamoon?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi poloilija

      Vania en ole kokeillut, mutta oletettavasti se on hieman henkilömallia meluisampi. Taka-akselin pyöräkoteloista äänet pääsevät helpommin kuultaviksi, kun takapenkin selkänoja ja kai hattuhyllykin ovat poissa.

      Jos melu on merkittävä valintaperuste tässä kokoluokassa, on minun suositeltava omaa merkkiini eli VW Poloon tutustumista. Siihen jos laittaa vielä 175/70R14-koon pyörät, ovat perusasiat kunnossa.

    • tete2

      melua kuuluu, mutta tee lisä väliseinä, niin estää takapyörien ropinan äänen hyttiin,
      ongelmana mulla on ollut etu jouset, molemmat meni ei ajossa, vaan heti liikkeelle lähdön jälkeen!
      Jarrulaikat vaihtanut palat kengät elikkä kuluvaa osaa
      toimii, tykkään, auto ollut mulla vuodesta 2008 ajettu nyt 147000
      jatkan samalla merkillä

    • toinen Vani menossa!

      Onkin hyvä antaa ohjeita ja arvostella, vaikkei ole kokeillutkaan!?!?!?

      Oletko VW-myyjä?
      Koska minä kokeilin molemmat ja tuulilasikin arvosteli Fiestan paremmaksi!! Fiestaan minäkin päädyin ja olen tyytyväinen!

      • uusi poloilija

        Olen kokeillut molempia henkilömalleina, en kumpaakaan pakettiautona. Näiden tyyppien väliset erot kohdentuvat auton takaosaan. Yritin yllyttää keskustelua päättelemällä joitakin asioita, kun ap. kirjoittajalle ei vastattu kolmeen päivään kokemuspohjaisesti.

        Myyjä en ole, vaan jo toisen Polon ostaja. "Oma merkki" oli vähän hätäisesti kirjoitettu, sillä testasin runsaasti muita ennen samaan päätymistä. Polo oli minulle parempi vaihtoehto, joskin meluisuuden osalta Skoda Fabia pääsi myös kärkeen. En kylläkään tiedä, tehdäänkö siitä pakettimallia.

        Olisiko heittää linkkiä Tuulilasin vertailuun?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      313
      8770
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      80
      5363
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      305
      4796
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3330
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2777
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2142
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2058
    8. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      42
      2056
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2026
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1923
    Aihe