Vinkkejä matkustaneilta

avoin mielin

Suunnittelemme matkaa pohjoissaarelle ensi jouluksi. Aiomme lentää Aucklandiin. Mutta majoitus? Kaipaamme hyviä vinkkejä suht edullisista vaihtoehdoista. Jos jollakin olisi käytännön kokemuksia ja suosituksia myös jostakin mukavasta paikasta Aucklandin kaupungin ulkopuolella, kuitenkin kätevän matkan päässä. Kaikenlaisista vinkeistä kiitämme!

3

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikunmenoksi

      Suosittelisin vierailemaan matkan suunnittelua varten paikallisessa kirjastossa sekä pallontallaajat.net sivustolla (keskustelut...) sekä tripadvisor palvelussa.
      On hieno maa ja nähtävää sekä koettavaa on mahdottoman paljon (Rotoruat sun muut), suunnittelu kannattaa tehdä omien mieltymysten pohjalta.
      Koska tuonne on TOSI pitkä matka ja kalliit lennot, kannattaa varata mahdollisimman paljon aikaa, esim. 1 viikon takia en lähtisi tuonne asti ollenkaan.
      Aucklandissa simppeli majoitus on esim. City Lodge, jotain hotellin ja hostellin välistä, ei hassumpi. Mutta tosiaan kirjoista, pallontallaajista ja tripadvisorista löydät kaiken mitä tarvitset... Lennot kannattaa varata useita kuukausia etukäteen, (kesällä jouluksi) ja aikaa useampi viikko...

    • heps2

      Siellä on jokapaikassa suht edullisia hostelleja ja niissä kannattaa yöpyä, koska hinta on paikallaan ja tapaa muita reppureissaajia ja heiltä saa viimeisimmät tiedot paikoista.

      Aussien ja NZ:n kiertää joku tuhat reppureissaajaa, joten majoitusta löytyy joka paikasta ja palveluja kanssa. Jos lähtee erikoisretkille esim vuorelle tai jollain pyörällä ajamaan, ensimmäinen asia on että matkajärjestäjä allekirjoituttaa sellaisen paperin, ettei ole vastuussa mistään , jos jotain sattuu. Kannattaa olla hyvä matkavakuutus ja miettiä mihin osallistuu. Muuten kaunis ja edullinen maa ja ihmiset mukavia. Maori kulttuuriin kannattaa tutustua, ainoa kieli joka muistuttaa suomea . Jees , kivi-ihmiset, kiwi-people!

      • avoimin mielin

        Kiitos viesteistä! Toki on luettu kirjoja, mutta jostakin kumman syystä tuntuu aina mukavalta kuulla ihmisten omia käytännön kokemuksia :-)!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8475
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4588
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4138
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3632
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3146
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2910
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2394
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2073
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2056
    Aihe