Etsisin papukaijaa

Linturakas

Olisin kiinnostunut ostamaan papukaijan.mieluiten puhuvan.perheessä on kaks siskoa 6v ja 10v. Olisiko ehdotuksia tai myyjiä joilta voisi saada informaatiota. Kaijan pitäisi mieluiten olla aika pieni, vähän kesy ja ei niin sotkuisa. Ilmotelkaa keskusteluun jos tiedätte jotain. Olen harkitsemassa mutta jos aijon ostaa voin pistää yhteystietoni.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti---

      Lintu on haastava lemmikki. Sinuna ottaisin enemmän tietoa, ennen sellaisen hankintaa. Pieniä, "ei niin sotkuisia" lintuja ovat peipot ja kanariat ym. suoranokat, mutta ne eivät yleensä hirmuisesti kesyynny saatikka opi puhumaan. Kaunis ja miellyttävä ääni muuten. Muut linnut, "koukkunokat" (undulaatit, neitokakadut, näitä isommat jakot, ja suuret arat ym.) ovat hyvin pitkäikäisiä, sotkevat, ja pitävät ääntä. Tutustu oppaisiin ja sivustoihin.
      Esim kaijulit.fi, neitokakadut.com, ym

      • Mieti---

        Lisäksi, lintua ei koskaan tulisi ottaa puheenlahjojen takia. Läheskään kaikki linnut eivät automaattisesti opi puhumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      118
      2302
    2. 132
      1856
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      97
      1172
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1070
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      44
      1024
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      78
      981
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      965
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe