Etsisin papukaijaa

Linturakas

Olisin kiinnostunut ostamaan papukaijan.mieluiten puhuvan.perheessä on kaks siskoa 6v ja 10v. Olisiko ehdotuksia tai myyjiä joilta voisi saada informaatiota. Kaijan pitäisi mieluiten olla aika pieni, vähän kesy ja ei niin sotkuisa. Ilmotelkaa keskusteluun jos tiedätte jotain. Olen harkitsemassa mutta jos aijon ostaa voin pistää yhteystietoni.

2

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti---

      Lintu on haastava lemmikki. Sinuna ottaisin enemmän tietoa, ennen sellaisen hankintaa. Pieniä, "ei niin sotkuisia" lintuja ovat peipot ja kanariat ym. suoranokat, mutta ne eivät yleensä hirmuisesti kesyynny saatikka opi puhumaan. Kaunis ja miellyttävä ääni muuten. Muut linnut, "koukkunokat" (undulaatit, neitokakadut, näitä isommat jakot, ja suuret arat ym.) ovat hyvin pitkäikäisiä, sotkevat, ja pitävät ääntä. Tutustu oppaisiin ja sivustoihin.
      Esim kaijulit.fi, neitokakadut.com, ym

      • Mieti---

        Lisäksi, lintua ei koskaan tulisi ottaa puheenlahjojen takia. Läheskään kaikki linnut eivät automaattisesti opi puhumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      225
      5931
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      113
      5777
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      216
      4842
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4067
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3723
    7. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      21
      3399
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      26
      1771
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1720
    Aihe