ASO-asunnon vastuunjako?

kenelle?

Miten asumisoikeusasunnon vastuunjako menee? Kuuluuko normaalissa osakehuoneistossa osakkaalle kuuluvat asiat asumisoikeusyhtiölle vai asumisoikeuden haltijalle?

Vuokra-asunnossahan osakkaalle kuuluvat asiat kuuluvat luonnollisesti vuokranantajan vastuulle, mutta kuinka ASO-asunnoissa?

Sehän on selvä, että ne mitkä asunto-osakeyhtiössä kuuluvat yhtiölle, ASO-talossa kuuluvat ASO-firmalle, mutta nuo vastuunjaon mukaan osakkaalle kuuluvat on ASO-talossa hieman epäselvää ainakin minulle.

Kuinka siis menee?

5

2813

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfsfsfsfsdfdsf

      ASO-yhtiöt omistavat ASO-asunnot. Siten kaikki vempeleet jotka yhtiöt ovat sinne asuntoon hankkineet kuuluvat yhtiön huollettaviin. Kaikki mitä asukas on hankkinut, kuuluu asukkaalle. Tiestysti asukkaalla on myös jonkinlainen velvollisuus huolehti yhtiön omaisuudesta pitäen se kunnossa ja siistinä.

      Esim. HASOn osalta näitä asioita voi lukea asukasoppaasta

      http://www.haso.fi/images/attachments/066_HASO Asukasopas.pdf

    • kuten vuokralla

      Ei asokas omista yhtiöstä mitään, eikä ole toisten omaisuudesta muuten vastuussa kuin että ei saa tietenkään rikkoa sitä.

      Asokkaalla on yhtä paljon oikeuksia ja velvollisuuksia kuin vuokralaisella, ei poikkea siitä juuri mitenkään, paitsi että pitää maksaa suurempi vuokravakuus (= aso-maksu) ja irtisanomisaika on pidempi.

    • Pekka Pora

      Paitsi että jos asokas poraa tauluille tai hyllyille seiniin reikiä, poismuuttaessaan asokas paikkaa ja korjaa myös ne itse -missään muualla en ole vastaavaan törmännyt.

      • Avaimen asukki

        AVAIN Asumisoikeus Oy on tässä härskein yhtiö. Yhtiön yksityiset liikemiesomistajat (Liukku ja Mäenpää) haluavat netota mahdollisimman paljon "omistuksistaan". Poismuuttavien asukkaiden asunnot syynataan nykyisin kaksi kertaa ja luonnollinenkin kuluminen voidaan laittaa poismuuttajien maksettavaksi, varsinkin jos poismuuttaja on ollut asukkaiden edustaja ja liian aktiivisesti puolustanut asukkaiden oikeuksia. Muuttokorjauksiin on kerätty vastikkeissa erikseen sievoiset summat, mutta siitä huolimatta poismuuttajat joutuvat maksamaan kaikki naarmut, reiät ja tahrat, vaikka asuneet asunnoissaan 15 -20 vuotta eika asunnoissa ole tehty yhtiön toimesta yhtään remonttia. Nyt Liukun velipojan firma tekee muuttotarkastukset ja korjaa. Rahaa sataa veljeksille.


      • Anonyymi

        Ei kuulu asukkaan korjattavaksi missään aso asunnossa se on normaalia astumista että tauluja on seinällä. Asuntohan täytyy rempata aina firman kun asukkaat vaihtuu siksihän maksetaan vastikkeet ja vielä on korjaus kulut mainittu erikseen vuokra kuitissa näillä ASOKAS asukkailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      482
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      433
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      425
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    9. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    Aihe