miten saan opettettua villispentuni menemään maahan. Olen kuullut neuvoja että makupalalla houkuttamalla mutta se ei onnistu. Maahan meneminen on yksinkertaisesti villikselleni mahdotonta. Koulutusvinkkejä kiitos:)
koira maahan
Goirahullu
4504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katsoppa vähän alemmas, otsikolla Vinkkejä maahamenoon kyselin itse ja sain hyviä vastauksia :)
Kaksi vanhempaa koiraani oppivat maahanmenon herkkupalan kädessä maahan viennillä helposti, mutta villispennun kanssa se ei toiminut. Istumaan oppi helposti ja paljon muutakin. Maahanmenon opetin sille leikin varjolla, eli istuin lattialla ja pidin jalat hieman polvista irti lattiasta kuljetin mieleistä lelua(herkkupalaa) kädellä jalkojen alitse ja kun pentu ryömi mahallaan lelun(herkkupalan) perässä jalkojen alle sanoin maahan ja annoin lelun tai herkkupalan sille. Oivalti maahanmenon muutaman harjoituskerran jälkeen ja tekee sen nyt maahan-käskystä vaikka seison suorana.
pentu oppi niin että pistin koiran pöydän reunalle ja vein käden pöydän alle niin että koira meni väkisin maahan saadakseen pöydän alle menneen namin. Ei tarvinut tehdä kuin kerralla 2 kertaa niin koira oppi heti! Siis samana päivänä! :) Meillä ei muut konstit toimineet.
Meitin haukku oppi "maahan"-sanan siten, että sanoin vihjesanan aina kun meni itse maahan, ja nopeasti nami kehut päälle. Jonkin aikaa ihmetteli, mistä nämä namit luritukset johtuu, mutta pian hoksasi.
Sitten yhdistin vihjesanaan käsimerkin ja nyt menee maahan sanalla, merkillä tai molemmilla. Käsimerkki kätevä vaikka bussissa:)