Focus 2007

Focusmies2013

Kiihdyttessä melkein aina auto alkaa täristämään kokonaisuudessaan ja oikealle mutkaan ajaessa kuuluu ääntä enempi,kuin vasemmalle käännyttäessä.

Mistään ei kuulu ääntä,kun ajetaan tasakaasulla. Käännyttäessä oikealle pysähdys vauhdista ohjaus vatkaa hieman tai täristää.

Mistä pitäisi lähtä vikaa hakemaan?

Kytkin? Vetonivel? jousi? vetoakseli? pyöränlaakeri? vai joku muu?

8

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vetonivel.

      • vetonivel...

        Veikkaan myös vetoniveltä, tai sitten toinen eturengas on pahasti epätasapainossa.

        Rutiseeko jos kääntää maksimit oikealle/ vasemmalle ja jaa eteen/taakse?


    • köffffffff

      Ei vetonivel, vaan kittivika. Kittiä lentelee pyöriin, siksi tärrää...
      fooordi on maailmankuulu kittivioistaan...hihhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    • kaveris köf

      köff sama audissa,merkitsee koko paska sulattooooooooooooooon. hiiiihaaaahiiihaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..

    • köfff

      juuuuuuuuu..........hihhiiiii

    • .....

      Onnea, pääset vaihtamaan vetarin 6v vanhaan autoon...Tämä on mahdollista vain Ford laadulla! Eikä maksa kun alle tonnin! Ihan tiedoksi vaan että tuo vika on edelleen nykyisissäkin Fokkereissa.

      • missä ei ole vikoja?

        Aikoinaan meni 6 vuotta vanhasta Sunnysta vetonivel ja eikä siinä vielä kaikki, vaihdettu varaosa hajosi puolen vuoden päästä. Eikä ollu edes ensimmäinen vika, tuota ennen oli jo hajonnu kytkin.

        Onhan noissa meidän Fordeissakin ollu jotain vikoja, mutta yhtään vetoniveltä ei ole tarvinnu vaihtaa, yksi pyöränlaakeri kyllä.

        Mikähän se täysin vikavapaa automalli olikaan?


    • Focusmies2013

      Jep. Vetonivelet rikki ja sisemmät suojakumitkin rikki.

      Juu eihän nuo vetoakselit kalliita ole. 200-2000e sarja 2kpl. Riippuu automallista onko perus kippo vai sporttimalli. Sporttimallissa on yleensä aina lisä hinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2717
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      122
      2170
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      70
      1677
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1179
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1136
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      54
      1109
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1074
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      128
      1067
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    Aihe