TALVIVAARA, NYT REPESI !

Emäsaukkosekosi

13

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on niin käsittämätöntä, että hiljaiseksi vetää.

      Tämän aamun Kainuun Sanomista luin, että kajaanilainen kaupunginvaltuutettu Silja Keränen on sanonut Vihreiden puoluekokouksesa mm. näin."Talvivaara on Kainuulle myös positiivinen asia tuhannen työpaikan myötä."

      Työpaikatko ovat Vihreiden tärkeämpi ideologia kuin luonto ja ihmisten terveys? Siksikö he ovat hiljaa?
      Työpaikkoja tulee ja menee, mutta saastutettu luonto ja menetetty terveys eivät mahdollisesti koskaan palaa eikä uusiudu.
      Vihreät ovat alkaneet toimia periaatteitaan vastaan.

    • Patoallas Nuakseen?

      Talvivaaran vesienhallintajohtajan suusta:

      -Yhtiö on myös miettinyt lähialueen järvien patoamista ja ottamista varastointikäyttöön, mutta pitää vaihtoehtoa hankalana muun muassa siksi, että osa niistä sijaitsee kaivosalueen ulkopuolella ja niiden ranta-alueet ovat yksityisomistuksessa.


      Jormasjärveä tarkoittaa .... siis kun omistaa järven rannat, saa käyttää sitä jätealtaana mielensä mukaan (tietenkin Kainuun ÄLYn avustuksella).

    • potti on jaettu

      http://yle.fi/uutiset/talvivaaran_nykypaastot_vasta_esinaytosta/6658624

      Kaivosalueella olevaa valtavaa sulfaattimäärää Vidqvist selittää aiempien vuosien virheellisillä ratkaisuilla ja liian pienellä ulos laskettavien vesien kiintiöllä. Yhtiöllä on varastoituna miljoonia kuutiometrejä sulfaattipitoista vettä kipsisakka-altaassa, patojen takana ja erilaisissa altaissa. Myös metallientuotannon sydän, liuoskierto on aivan täynnä.
      - "Prosessiin on aiemmin johdettu laimeita vesiä, jotka ovat nostaneet prosessin kokonaisvesimäärää. Loppuneutraloinnista tulleita suolapitoisia vesiä on kipsisakka-altaat ja avolouhos täynnä. Tämä vesien johtaminen on mennyt väärään suuntaan monen vuoden ajan."

      Siis todellakin, nyt tuli vihdoin tunnustus, vesitase on perustunut kokonaisuudessaan jätevesien varastointiin kaivosalueelle (tosin valveutuneet kansalaiset talvivaaralaisten lisäksi ovat tienneet sen jo pitkään).

      Tällaisella vesitasevääristelyllä vuotoineen saatiin muutaman vuoden toiminta-aika, että rahastus voitiin viedä riittävän pitkälle.

      Nyt on alkamassa mielenkiintoinen pesänselvittelyn jakso Talvivaarassa, lopullinenko?

      P.S
      Onko liuotinkierto edelleen täynnä liian mietoa "bioliuotinta"?
      Spekulaatio: kiertoon vaihdettiin talven aikana uudet "öljyt" ja 2013 Q2 näyttääkin ennätyshyvää nikkelisaalista ja tuotannon kolminkertaistamista varten voidaan ryhtyä kerjäämään uutta rahapottia. Näinhän se menee?
      Jos ei, niin konkurssi on selviö.

      • Millainen pesänselvittely Talvivaarassa alkaa ja milloin?


    • "Haluaisin todella tietää onko uraanin rikastus käynnissä kun veden käyttö niin rajua?"

      Vastaus: Uraanin rikastus on koko ajan käynnissä. Se tahtuu noissa liuotuskasoissa, joissa muutkin metallit rikastetaan. Se on siis tapahtunut alusta lähtien, vaikkakin ilman lupia.
      Veden valtava käyttö johtuu juuri noista valtavista rikastuskasoista, joita positiivisen mielikuvan luomiseksi bioliuotuskasoiksi sanotaan.

      Löysin kainuun sanomien palstalta tällaisen viestin. Siinä on meille koko saasteiden kirjo.

      • R. Happo

        H2O ,ta 5,5 milj kuutioo H2So4 312 ktn........siinäpä litku jolla mineraalit irtoo :(


    • Aamun koitus

      perse repesi

      • "Talvivaaran kaivososakeyhtiön tuotantojohtaja Harri Natunen kritisoi ympäristöministeriön toimintaa marraskuisen kipsisakka-altaan vuodon hoitamisessa.

        Hänen mukaansa jatkuva arvostelu lisäsi paineita, ja apua ministeriöstä tarjottiin vasta, kun vuoto oli saatu hallintaan.

        – Kritiikin aika on vasta ongelman ratkaisemisen ja osallistumisen jälkeen.

        Natunen kertoo, että Talvivaarassa on otettu opiksi marraskuisesta vuodosta. Talvivaarassa aiotaan parantaa muun muassa työntekijöiden kriisitiedotusta.

        Harri Natunen osallistui tiistaina Kuopion hiippakunnan hiippakuntavaltuuston kokouksen yhteydessä järjestettyyn Luonto, ihminen ja työ -seminaariin. Seminaarissa pohdittiin luonnon, elinkeinotoiminnan ja ihmisarvoisen elämän yhteensovittamista."

        Miten tämä Talvivaaran touhu voi olla näin lapsellista ja ristiriitaista!! - ulkopuolisten olis pitänyt tulla avuksi eikä arvostella. Miten ulkopuoliset voi tietää, jos kaivosyhtiö ei tiedä itsekään. On siellä lähdetty soitellen sotaan. Eikä ole suunniteltu loppuun asti, kun ollaan tumput suorina vahingon tapahduttua.

        Ja arvostella saisi vasta jälkeen päin!!! Eli vahingon sattuessa olla ihan hiljaa!!!

        Täysin käsittämätöntä kommentointia pörssiyhtiöltä. Vika on aina ulkopuolisissa, ei itsessä. Miksi sellaista sanotaankaan????


    • joko vesipula vaivaa

      Talvivaaran suoritusporras kyllä osaisi tehdä hommat oikein ja järkevästi, pitkäkestoisuuden ja kestävän kehityksen mukaisesti, mutta ahnas johtoporras "säädättää" ja "säästättää" ja laittaa lopuksi säästyneet varat "sateelta suojaan".

      Lopultahan koko kupru maksatetaan veronmaksajilla, kelläs muilla?

    • On tämä uskomatonta!

      Emäsaukollahan on näköjään kanssasisar!

      http://siljakeranen.fi/blogi/henkilo/

      http://www.kainuunetu.fi/fi/0bee1139-7b60-4dba-9293-1de59d0df629/0a56dfde-3d06-4643-8c19-8a33c7ec1ce0

      ...

      " Jokien vedenlaadun turvaaminen

      Vesienhoidon tavoitteena koko EU:ssa on saavuttaa pinta- ja pohjavesien vähintään hyvä tila vuoteen 2015 mennessä. Samalla hyvälaatuisten vesien tila ei saa heiketä. Joissakin tapauksissa ympäristötavoitteiden saavuttamista on pidennetty vuoteen 2021 tai 2027."

      Hyvin on Talvivaaran sidosryhmät pomotettu, ympäristön vesistöjä saa Talvivaaara tuhota ihan mieleisekseen... ainakin vuoteen 2027, ilman että mikään taho puuttuu asiaan.

    • Talvivaaran ahneet ja tyhmät johtajat tuhoavat koko kainuun matkailuelinkeinon.

    • bier

      Sälli lentää!!!

    • potut tykkää myös

      viikonlopuksi ennustettu hyviä jäteliemien sekoitussateita, muuttuu ne asiat näköjään posetiiviseen suuntaan Talvivaarassakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      19
      2600
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1659
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1607
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1579
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1503
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1434
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1356
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1137
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1096
    Aihe