eli koneella on molemmat ohjelmat,ad-aware ja spy sweeper,tarviinko molemmat vai "hoiteleeko"ne samoja juttuja,eli etsii ylimäärästä roinaa/tunkeilijaa koneelta.Yleensä käytän vain ad-awarea.
ad-aware ja spy sweeper
batman
2646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuosta spy sweeper -ohjelmasta ei ole mulla kokemusta.
Mulla on Ad-Aware SE sekä Spybot-Search & Destroy v.1.31 koneessani ja käytän niitä molempia.
Aikaisemmin ne löysivät hiukan eri juttuja koneesta mutta nykyisin niillä ei ole juuri mitään löytynyt, johtuen SpywareBlaster v.3.2 -ohjelmasta.
Olen kuitenkin pitänyt molemmat koneella koska ei niistä mitään haittaakaan ole ollut ja hyvin ovat molemmat yhdessä toimineet.
Itselläni on uusimmat versiot ja pidän päivitykset ajan tasalla: Sbybot S&D, AD-Aware SE personal, Spy Sweeper. Tuossa viimeviikolla kävi taas niin kun imuroin kaiken näköistä että palomuuri rupesi kyselemään oudoista osoitteista ulospäin. No, scannasin Sbybotilla, löytyi kaksi, scannasin AD-Awarella ,löytyi kolme, scannasin Spy sweeperillä niin sekin löysi vielä yhden. Aina scannauksen jälkeen poistin varmuuskopiot, buuttasin koneen ja ajoin uudelleen tuossa järjestykksessä mitä ylempänä luettelen. Kunpa olisi tullut mieleen niin olisi pitänyt palauttaa töhkät koneelle (olivat gainia ja Gatoria sekä muuta vastaavaa) ja katsoa että olisiko Spy Sweeper Löytänyt kaikki samalla kertaa. MUTTA, Itse suosittelen noita kyllä, täydentävät hyvin toisian.!