mitä tehdä kun rantakäärme puree koiraa?

koiraanipurikäärme

vähän aikaa sitten koira oli ulkona ja rupesi haukkumaan. menin katsomaan että mitä se haukkuu ja miksi. koira meni multakasaan ja taisi astua rantakäärmeen päälle tai purra sitä. sen jälkeen se rupesi jahtaamaan koiraa ja puri sitä johonkin jalkaa sitten se lähti pois. otettiin koira sisälle ja annettiin sen olla rauhassa.koira yritti myös oksentaa joko siitä että sitä puri käärme tai jostakin muusta.. KAIKKI VASTAUKSET JA OHJEET OISI TARPEEN!

15

8210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toiminäin

      kannattaa tarkailla koiraa ja katsoa sen jalat läpi että onko niissä turvotusta. koira voi yrittää oksentaa kivusta tai siitä että sitä purtiin jalkaan. jos kyseessä on pieni ja harmiton turvotus niin selviää ihan kylmäämällä sen jalan ja jos taas toisin eli koira aristelee jalkaa se on turvonnut kunnolla ja oksentelu/onksentelun yrittäminen jatkuu niin kannattaa ottaa suoraan yhteys eläinlääkäriin ja vaikka rantakäärme ei myrkyllinen ole niin aina siitä voi tulla jotakin koiran jalkaan. paranemisia koiralle!

      • mikkihiiri4

        lisäyksenä viellä että oireet saattaa ilmetä vasta tunnin tai parin jälkeen tapahtuneesta..


      • mikkis112
        mikkihiiri4 kirjoitti:

        lisäyksenä viellä että oireet saattaa ilmetä vasta tunnin tai parin jälkeen tapahtuneesta..

        kannattaa tarkkailla koiraa ja tutkia jalat ja mahdollisesti häntä ja pää ettei niissä ole mitään ja kylmätä tarvittaessa jalka


    • Oletko varma

      että kyseessä oli nimenomaan rantakäärme? Kyissä on nimittäin myös näitä hyvin tummia yksilöitä. Oksentaminen kyllä viittaa enemmänkin siihen mahdollisuuteen että kyseessä olisi kyy. Mutta todennäköisesti olisit viimeistään jo tämän viestin saadessasi oivaltanut tämän ja olisitte jo ehtineet käydä eläinlääkärin päivystyksessä. Sen nimittäin näkee kyllä ihan muutamassa minuutissa että koira menee todella huonoon kuntoon. Sitkeä ja hyväkuntoinen koira voi kyllä selvitä kyynkin puremasta hengissä ilman lekuria, mutta kyllä helpommalla pääsee jos ell avun tarjoaa.

      On sellainen mielikuva että rantakäärmeestä ei voisi tulla tuollaisia oireita, jotka viittaa myrkytystilaan. Jos se olisi saanut jotain basilleja niin oksentelu ja turvotus tulisi vasta päivien päästä.

      • ghfjjhjghj

        Rantakäärmeeltä ei kuulosta. Kyytabletti.ja jos oireet runsaat niin el.lääk.

        Rantakäärme suojeltukin ja kyynkin toivotaan siirrettävänmuualle jos ongelmia tulee eli jos käärmeitä alueella ilmenee. Myös vaskitsoja saatetaan tappaa vahingossa mutta siis hyvä olla kyytabletteja varalla. ja tämä niille joilla mökki sellaisella alueella missä käärmeitä. Yleensä käärmeet menee karkuun ja kannattaa ruohoa pitää alhaalla jo punkkienkin takia.


    • Rantakäärmeen purema

      ei aiheuta koiralle mitään oireita, kun rantakäärme ei ole myrkyllinen.

    • Jarodi

      Minullelkn tuli mieleeni se heti myös,että olikohan se käärme varmasti rantakäärme?Sillä kyykäärmeitä on ainakin kolmea eri väriä riippuen ihan siitä minkälaisessa maastossa se elelee ,eli hyvin tummia melkein mustia,harmaita ja hiekan ruskeita.

      Mutta huomasinkin vasta juuri että tämähän onkin tapahtunut jo keväällä,joten eipä tässä sitten muuta kuin toivottavasti se oli se rantakäärme vaan ja kaikki on jo hyvin koirasi kanssa.

    • Maiju5

      Mitä mä teen jos mun koiraa puree käärme.

      • Maiju 5

        Kyytabletteja.jos ei auta niin eläinlääkärille.


    • Hehehe.

      rakakastan sosiaalista mediaa. Rantakäärme on myrkytön käärme

    • iv87

      Jutussasi mainittu oksettaminen ihmetytti, mutta sen kyllä selittäisi myrkytys. Pitää ensin varmistua siitä, ettei kyseessä ole kyy: Esimerkiksi punaisen pystyn silmän erottaa selkeästi rantakäärmeen sinisestä pyöreästä. Vaikka kyseessä olisi rantakäärme, tuskin senkään purema on vaaraton - koira voi saada tulehduksen (etenkin mätäkuussa, joka ei ole mikään uskomus) tai hengenvaarallisen verenvuodon. Et tosin kertonut koirasi koosta tai rodusta mitään.

      • 23456789876

        Pienen vilauksen jos kerkeää käärmeestä nähdä, ei siinä silmäteriä kerkeä välttämättä näkemään.

        Paremmin ne erottaa ulkonäöstä että kyyllä, on sahalaitakuvio , ja rantakäärmeellä yleensä ei.
        Rantakäärmeellä on useimmiten keltaiset , oranssit tai vaaleat laikut niskassa.
        Mutta, on myös vaikeammin erotettavia yksilöitä, joilla nuo tunnus merkit eivät ole niin selkeä.

        Jos käärme on purrut itseä,lemmikkiä tai lasta, etkä nää itse käärmettä tai et tunnista sitä.
        Kannattaa lääkäriin hakeutua nopeasti, varmuudeksi.

        http://www.suomenluonto.fi/sisalto/artikkelit/kyy-vai-rantakaarme-tunnista-kaarmeet/

        http://www.terve.fi/ensiapu/77222-kaislikossa-suhisee-katso-videot-kaarmeen-puremasta


      • iv87

        Sanoinkin, että esimerkiksi. Muitakin keinoja on, mutta en keksinyt helpompaa eroa. Kyitä kun on mustiakin, niin ei välttämättä suomuistakaan erota, ellei näe rantakäärmeen keltaisia korvia.


      • 1675
        iv87 kirjoitti:

        Sanoinkin, että esimerkiksi. Muitakin keinoja on, mutta en keksinyt helpompaa eroa. Kyitä kun on mustiakin, niin ei välttämättä suomuistakaan erota, ellei näe rantakäärmeen keltaisia korvia.

        Jeps. Yksi kaikkein helpoimpia tapoja tunnistaa onko purija kyy vai rantis, on tarkkailla kohteen(lapsi tai koira) puremakohtaa. Jos havaitsee kaksi pistettä vierekkäin, noin sentin-parin päässä toisistaan ja joissa voi olla pieni verilaikku tai -helmi, niin silloin kyseessä on kyy. Ja silloin heti lääkäriin, ihmis- tai eläinsellaiseen. Rantis ei jätä tuollaista jälkeä.

        Musta/tumma kyy on aina naaras ja paljon kookkaampi kuin vaaleat urokset. Naaraat saattavat kasvaa lähes metrin mittaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe