Mistä aloittelijan kannattaisi aloittaa pelaaminen?

uusfani

Olisin siis kiinnostunut tuosta final fantasy pelistä, mutta en ole koskaan pelannut. Tuon XII-2 pelin ainakin haluaisin, mutta tajuaako siinä sitten juonesta mitään, jos ei ole muita pelannut, vai pitäisikö ostaa joku vanhemmista peleistä. Olisin valmis ostamaan max. 3 peliä ps2-, tai ps3-konsolille. Vai olisiko pelistä kirjoitettu esim. mangaa, jota voisi lukea päästäkseen jyvälle aiemmin tapahtuneesta?

Haluaisin myös mielipitetitä siitä, mikä FF on ollut tähän mennessä paras. Kiitos, jos vaivaudutte vastaamaan! :)

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-finalisti

      Final Fantasy on siitä mielenkiintoinen pelisarja, etteivät sen osat ole millään tavalla juonellisesti kytköksissä toisiinsa. Poislukien ainoastaan nämä erilaiset "spin-offit" kuten XII-2 tai X-2, jotka liittyvät saman nimisiin pääsarjan peleihin (eli XII ja X).

      Final Fantasyn kulta-aikana pidetään yleisesti pleikkari ykkösen kautta, eli osia VII, VIII ja IX. Näistä ensimmäiseksi mainittu on nimenomaan se legendaarinen "fainol fantasi seiska" joka teki koko pelisarjan tunnetuksi ympäri maailman, ja jota edelleen pidetään hyvällä syyllä sarjan parhaana pelinä. Playstation ykkösen lisäksi loisto pelejä ovat mm. pleikka kakkosen ensimmäinen eli Final Fantasy X ja super nintendon viimeinen eli Final Fantasy VI. Sarjan uudemmissa peleissä, XII ja eteenpäin, pelisysteemiä on kehitetty selvästi toiminnallisempaan suuntaan ja enemmän massayleisön pelattavaksi. Omasta mielestäni tämä on laskenut pelien laatua.

      Itse suosittelisin aloittelijalle ensimmäiseksi Final Fantasyksi ehkäpä kymppiä, eli FF X. Se on juonellisesti varsin hyvä, eikä vielä graafisesti niin kaukana tämän päivän peleistä että säikäyttäisi uuden pelaajan pois. Omat henkilökohtaiset suosikkini VII ja IX ovat nekin varteenotettavia vaihtoehtoja, mikäli kykenee sulattamaan pleikkari ykkösen karun grafiikan. Varsinkin seiskassa tämä saattaa jo nykyajan pelaajalle tuottaa ongelmia. Mikäli ei tuota, on luvassa peli joka ainakin juonellisesti vetää vertoja kaikelle mitä tähän päivään mennessä on peliteollisuudessa luotu.

    • 8+11

      xiii tai tuleva xiii versus varmaan parhaat

    • tormaattor

      ketään ei OIKEESTI kiinnosta...

      • potaattor

        Ai ei vai? No ei kaikka tarvikkaa kiinnostaa, mut kyllä mua ainaki kiinnostaa xD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3296
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      69
      2990
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      68
      2674
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1348
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      14
      1180
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      105
      1051
    8. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      41
      1010
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe