Hei Madeiralla ja Azoriella vaeltaneet!
Olen suunnittelemassa matkaa Azoreille. Taidan ottaa äkkilähdön sinne nyt kun matkat ovat nyt todella edullisia ja siksi olisi pikaista kysyttävää teiltä, jotka olette käyneet molemissa. Olen käynyt Madeiralla useamman kerran ja ihastunut luontoon siellä ja siksi Azoritkin kohteena kiinnostaa, varsinkin patikointi. Madeiralla olen mennyt levadoilla matkatoimiston mukana ja pari kertaa kansainvälisellä patikalla.
Nyt mietin, että mitkä olisivat sopivia vaelluksia Azoreilla? En ole kovin vanhakaan vielä, mutta silti ikää myöden on alkanut hieman korkeat paikat hieman huipata, jos on epätasaista alustaa ja ”ilmavia” kohtia ilman kaiteita. Kaiteelliset ja leveät (~ yli 80cm) polut korkeammallakaan eivät ole ongelma. Madeiralla olen kävellyt Ribeiro Frio-Portelan, Boa Mortea, Levada dos Tornosia ja Caldeira Verden, Camacha-Assomadan sekä sen lyhyemmän version, jolla pääsi Picon huipulle.
Aurinkomatkojen Azoreiden vaelluspaketti-infossa painotettiin, että osallistujilla pitää olla varmat jalat ja patikointikokemusta – kuinka hurjia nuo Azoreiden reitit sitten ovat noihin edellä mainittuihin verrattuna? Nyt matkatoimistolla ei ole vaelluspakettia, joten pitää mennä kansainväliseen reissuun - erottuuko joku järjestäjä muista edukseen?
Voitteko suositella jotain vaikkapa Ribeiro Frio – Portelan tasoista tai hieman helpompaa reittiä? En siis hae mitään ekstreme-elämyksiä, vaan haluan päästä kauniiden ja mielellään vaihtelevien maisemien äärelle, mutta ei sen silti ihan puistokävelyäkään tarvitsisi olla.
Millaisia polut yleensä Azoreilla ovat ja millaiset olosuhteet ovat näin kevätkesällä? Pärjääkö hyvillä lenkkareilla? Onko vielä liian viileää lähteä shortseila, jos on hieman palelevainen?
Olen jo etukäteen kiitollinen vastauksista ja muista hyödyllisistä vinkeistä!
Madeiran vaellusten perusteella suosituksia Azoreille?
Onnistuuko pikaisest
1
213
Vastaukset
- Loivempaa nääs
Azorien korkeuserot ovat huomattavasti maltillisemmat, kuin Madeiralla, joten polutkaan eivät yleisesti ottaen voi olla kovin haastavia yksittäisiä paikkoja lukuunottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161431- 511271
- 921206
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2011065- 471045