Hei Madeiralla ja Azoriella vaeltaneet!
Olen suunnittelemassa matkaa Azoreille. Taidan ottaa äkkilähdön sinne nyt kun matkat ovat nyt todella edullisia ja siksi olisi pikaista kysyttävää teiltä, jotka olette käyneet molemissa. Olen käynyt Madeiralla useamman kerran ja ihastunut luontoon siellä ja siksi Azoritkin kohteena kiinnostaa, varsinkin patikointi. Madeiralla olen mennyt levadoilla matkatoimiston mukana ja pari kertaa kansainvälisellä patikalla.
Nyt mietin, että mitkä olisivat sopivia vaelluksia Azoreilla? En ole kovin vanhakaan vielä, mutta silti ikää myöden on alkanut hieman korkeat paikat hieman huipata, jos on epätasaista alustaa ja ”ilmavia” kohtia ilman kaiteita. Kaiteelliset ja leveät (~ yli 80cm) polut korkeammallakaan eivät ole ongelma. Madeiralla olen kävellyt Ribeiro Frio-Portelan, Boa Mortea, Levada dos Tornosia ja Caldeira Verden, Camacha-Assomadan sekä sen lyhyemmän version, jolla pääsi Picon huipulle.
Aurinkomatkojen Azoreiden vaelluspaketti-infossa painotettiin, että osallistujilla pitää olla varmat jalat ja patikointikokemusta – kuinka hurjia nuo Azoreiden reitit sitten ovat noihin edellä mainittuihin verrattuna? Nyt matkatoimistolla ei ole vaelluspakettia, joten pitää mennä kansainväliseen reissuun - erottuuko joku järjestäjä muista edukseen?
Voitteko suositella jotain vaikkapa Ribeiro Frio – Portelan tasoista tai hieman helpompaa reittiä? En siis hae mitään ekstreme-elämyksiä, vaan haluan päästä kauniiden ja mielellään vaihtelevien maisemien äärelle, mutta ei sen silti ihan puistokävelyäkään tarvitsisi olla.
Millaisia polut yleensä Azoreilla ovat ja millaiset olosuhteet ovat näin kevätkesällä? Pärjääkö hyvillä lenkkareilla? Onko vielä liian viileää lähteä shortseila, jos on hieman palelevainen?
Olen jo etukäteen kiitollinen vastauksista ja muista hyödyllisistä vinkeistä!
Madeiran vaellusten perusteella suosituksia Azoreille?
Onnistuuko pikaisest
1
222
Vastaukset
- Loivempaa nääs
Azorien korkeuserot ovat huomattavasti maltillisemmat, kuin Madeiralla, joten polutkaan eivät yleisesti ottaen voi olla kovin haastavia yksittäisiä paikkoja lukuunottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 34834413
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?632643Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien942177- 2181863
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1731712- 581554
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.991294- 361143
- 1221088
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1111087