Minulla on 2 tyttömarsua. Toinen on 3 vuotias sileäkarvainen ja toinen on 9kk karkeakarvainen ja vanhempi puree nuorempaa ja hyökkäilee sen päälle. Nuorempi tuli meille juuri koska sen kaveri kuoli ja siitä se tappelu alkoi. Vanhempi on ollut minulla jo yli kuukauden koska sen aiempi kaveri kuoli myös. Mitä teen kun en halua että he eivät satuta toisiaan mutta haluaisin että niistä tulisi ystäviä?
Kun kaveruus-tarkoituksella nuoremman hankinkin ja olen nyt jakanut häkin ristikolla keskeltä mutta nuorempi kyyhöttää nurkassa ja uikuttaa kun vanhempi pure hampaitaan kovasti ja nopeasti yhteen ja on agressiivinen ristikon toisella puolella..
Kun kaveruus-tarkoituksella nuoremman hankinkin ja olen nyt jakanut häkin ristikolla keskeltä mutta nuorempi kyyhöttää nurkassa ja uikuttaa kun vanhempi pure hampaitaan kovasti ja nopeasti yhteen ja on agressiivinen ristikon toisella puolella..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jaa se häkki ja varovasti totutellen se sopeutuu ajan myötä.
Jos sinulla on mahdollisuus päästää se vanhempi marsu vapaana yksin olemaan lattialla tai kun ilmat lämpiää niin ulkona. Se antaa marsulle myös ns, aivojumppaa.
Voit laittaa marsut puolueettomalle maaperälle tutustuu toisiinsa, jos on vaan jokin pieni häkki mahdollisuus ulkona.
Minulla on ollut lapsena 30 marsua ( kasvatimme niitä (, ja me hoidettiin niitä ns, vanhanaikaisesti.
Haimme hevosilta heinät marsuille ja hoidimme niitä todella "alkukantaisesti"
Tulos oli kuitenkin se että vanhin marsu eli 9- vuotiaaksi ja he olivat todella terveitä.
Nyt ne kummatkin tappelevat ja kinastelevat eli yrittävät purra toisiaan keskiritilän läpi ja kuuluu "tttyyytyyyyyyyyy" ja ovat hyvin agressiivisia. Mites nyt?
Voisi auttaa, että erotat ne kokonaan eri häkkeihin joksikin aikaa, ja laitat ne niin kauaksi toisistaan ettei ne yltä millään puremaan. Sitten vaihdat marsuja häkistä toiseen päivittäin että niiden hajut sekoittuvat. Kokeile totuttaa niitä toisiinsa neutraalilla alueella, jossa ne eivät yleensä ulkoile, esim. vessassa. Silloin niitä ei yleensä kiinnosta kinastella. Sen jälkeen voit yrittää niitä yhteen vapaana ennen kuin laitat häkkiin. Muista kärsivällisyys, yhdeksänkuinen on jo aikuinen, ja vanhempi pitää sitä uhkana reviirilleen. Voi kestää ennen kuin ne hyväksyvät toisensa.
Kyllä, yritän kovasti:) kiitos Sedä vinkeistä ja teen näin:)
Saanko s-postisi niin olisi helpompi jutella, Sedä?
Mä en ole varsinaisesti marsu-asiantuntija, kuhan lähinnä autan ruutinikysymyksissä joiden ongelmiin törmää jatkuvasti. Mullahan ei siis ole edes ollut marsuja, vaan olen imenyt tietoa foorumeilta yms. nettisivuilta minkä ehdin. Mut voin kyllä parhaani mukaan yrittää neuvoa jos kelpaa :) Ja jutella toki voin niin sun kuin muidenkin kiinnostuneiden eläinihmisten kanssa.
aluqer(ät)hotmail.com