Tiedän täällä pohjoisessa erään hyvän montun, jossa on jäljistä päätellen ammuttu ennenkin, mutta kävin tässä vähä aika sitten testaamassa uutta haulikkoani ja huomasin, että uusia patruunoita tai hylsyjä ei ollut missään.
Joten onko nykyään kieletty soramontulla ampuminen vai mitenkä se nyt menee?
Montulla ampuminen sallittua?
16
4751
Vastaukset
- tee noin
jos oli ollut hiukan fiksummat kaverit ja keränneet hylsyt pois..
- törmäyskraateri
Eipä tietenkään ole mitään asiaa mennä ampumaan millekään montulle, ellei se ole omasi tai ole maanomistajan lupaa monttuammunnalle. Metsästysaikaan voi tietenkin ampua alla kerrotun mukaisesti.
Ampumaratojen väheneminen tekeekin asian mielenkiintoiseksi, toimitaanko tulevaisuudessa siten, että metsästysreissulla, soveliaassa paikassa, turvallisuusasiat tietenkin huomioiden, aina ammutaan sopivaan, mukana vietyyn kohteeseen, että voidaan todeta aseen kohdistus, toiminta, ja ehkä myös hieman harjoitella. Näen tämän toiminnan jopa suotavana, ratojen vähentämisestä johtuen voidaan kaikille ympäristön tarkkailijoille antaa välitön palaute luonnossa lisääntyneinä aseiden laukausääninä.Epäviralliset ampumaradat tulevat lisääntymään tulevaisuudessa kun varsinaisia ampumaratoja suljetaan mielivaltaisin perustein.
- panee jo nauruksia
En olekaan kuullut sellasista mielivaltasista perusteista, kyllä sulkemiset perustavat ihan ympäristölakiin.
Suomessa ei mielivaltaa.- Mitäpä sitä mieletön
"Suomessa ei mielivaltaa"
Ei niin. Eikä Tukholmassa.
- outoa jorinaa
Mitähän se Tukholma nyt monttuampumiseen liittyy ?
- luvallista
Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.
- ~¢~
luvallista kirjoitti:
Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.
no ainakin metsästys on aika hankalaa, jos sitä saa tehdä pelkästään ampumaradalla. Tuskin siellä saa edes eläimiä tappaa, vaikka onhan noita nähty ampumaradan roskapöntöissä koirien ja kissojen raatoja. Siellä kun ne päiväkaudet muhii niin haju on järkyttävä.
- DWK.
luvallista kirjoitti:
Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.
Se ei saa aiheuttaa myöskään haittaa.
- luvallista
No metsästys ja tarkkuusammunta ovat kyllä kaksi eri asiaa.Metsästyshän vaatii myös omat lupansa.Onko kellään varmaa tietoa omilla mailla ampumisesta???
- Omilla mailla saa
ampua, kunhan ei aiheuta vaara muille. Siinä se.
- gdfsgh
Maanomistajan luvalla saa ampua montulla, pellolla yms, näin teen itsekin.
Laki sanoo että ammuattaessa ELÄINTÄ tulee olla väh 150m matkaa lähimpään asuttuun rakennukseen, tai asunnon haltijalta pitää pyytää lupa.
Eli montulla saa ampua, mutta jos montulla käy koko suku ja kaverijoukko tai jos naapuri on viherpiiperö niin ampuminen loppuu. Ensin aletaan vaatia ympäristölupaa koska ampuminen on runsasta ja toistuvaa. Sitten valitetaan kotirauhan- tai lintujen pesinnän häirinnästä.
Eli ampua voit laillisesti, mutta älä ammu hirveän usein ettei synny valittamisen aihetta. Itse ammun kesäisin ekä kerran kahdessa viikossa. Ja pyysin vielä naapureilta luvan vaikken sitä edes tarvitse. - kuhtolerppa
Kuinkas noita ampumaratoja saa käyttää? Voiko treenata ampumista vain sellaisilla radoilla, joihin oma metsästys seura kuuluu?
- -jk-
Ampuradat ovat lähes pääsääntöisesti yleisiä kaikille avoimia paikkoja. Ratoja yleensä ylläpitävät ampuma/metsästysseurat. Vieraat ovat erittäin tervetulleita koska tuovat rahaa seuralle jolla sitten ylläpitävät näitä ratoja. Huomioitavaa on myös se että näillä radoilla ei tarvitse olla omia kiekkoja vaan ne kuuluvat hintaan.
Itse käyn ampumassa compak sportingia ympäri etelä-suomea eri radoilla ja olen aina vieraana.
- adfasdfafsd
Enpä ole koskaan ajatellut että saako ammuntaa harjoittaa vieraalla maalla. Vahinkoa ei tietenkään saa tehdä, joten onko se sallittua että ampuu lyijyä soramontun penkkaan, voidaanko se katsoa roskaamiseksi tms.? Kuten huomasit niin hylsyjä ei tietenkään jätetä montulle, meinasitko itse jättää?
Ampumaradan perustaminen taitaa vaatia ympäristöluvat nykyisin, joten sellainen on lähes mahdotonta tehdä, ainakin jos ei edes omista soramonttua. - hotboyerkki
Tämä montulla ampuminen tuli selväksi. Entä kumpareella ampuminen? Onko merkitystä kuinka korkealla ollaan merenpinnasta? Entä montusta kumpareelle ampuminen ja päinvastoin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136975Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074727L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa553981TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133344Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6852035Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2341420- 661348
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12972