Kuin toimitte vastaihastuneena, jos ei vielä edes kehtaa treffeille kutsua mutta tekee mieli ottaa yhteyttä ja nähdä? Uskallatko ottaa yhteyttä vai odotatteko että hän ottaa yhteyttä? Itse olen muutaman kerran sopinut tapaamisia joihin hän on tullut ja kysellyt kuulumisia fbssä tai tekstarilla, aina vastailee muttei koskaan itse ota ensin yhteyttä, ujoutta vai kiinnostuksen puutetta?
Miten toimitte ihastuneena?
Voi kevät
4424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos ikinä ei itse tee aloitetta, niin voi olla kyseessä kiinnostuksen puute. Että otahan rauhassa.
Ihastuneena? Melkein sulkeudun, en katso silmiin mutta yritän olla ihan tavallisesti, eikä ihastumista toinen edes arvaisi. Liian passiivinen. Siksi en tee yleensä mitään siirtoja, eikä minulla sen takia ole kenenkään kanssa mitään vipinää. Ylimääräinen näkeminen ja yhteyksien pito ei tule siis kysymykseenkään. En myöskään harmittele sitä, koska asialle voi aina jotain tehdä -itse.
Mullakin oli joku aika sitten kiikarissa mielenkiintoinen donna joka sanoi "kyllä" kaikkiin ehdotuksiini, muttei itse voinut tehdä aloitetta edes Facebook-chätin tasolla. Toki voi olla, ettei sittenkään ollut niin kiinnostunut musta ja halusi vain vähän katsella ja pitää hauskaa (tuntui että hänellä ei ollut hirveästi ystäviä/tekemistä). Mutta jos kyseessä olikin sitten vain ujous, niin päätin että samapa tuo, koska en jaksa täysin aloitekyvytöntä ihmistä. En ole enää kysellyt kuulumisia tai ollut yhteyksissä, ja hiljaista on ollut
Ymmärrän jos on vaikeaa tehdä sitä ensimmäistä siirtoa, kun ei ole varma miten toinen reagoi. Mutta siinä vaiheessa kun toinen on ilmaissut kiinnostuksensa jo tuhannella eri tavalla, niin jotakin pitäisi alkaa tapahtua siellä kentän toisellakin puolella.
Haluaisin tietää miten siirtoja tehdään käytännössä ja selvin päin?