Mondeo mk3 1.8 bensa vs Focus 1.8 bensa

jardelli94

Joo,elikkäs kokemuksia 1.8 kolmoskorisesta bensa Mondeosta 2000-2004 vm ja 1.8 bensa focuksesta 2000-2004 vm. Hyvät ja huonot puolet, että kumpi kannattas ostaa?

5

4039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      No jos tarvitset enemmän tilaa ja tukevamman ja hiljaisemman matka-auton, niin silloin Mondeo. Muuten Focus tarjonnee paremman vastineen rahalle ja on todennäköisesti myös edullisempi hankkia, käyttää ja huoltaa. Ota myös huomioon, että jos moottori on sama, niin isompi Mondeo on tietenkin laiskempi ja kuluttaa enemmän, jolloin paremmista matka-ajo-ominaisuuksista ei pääse paljon nauttimaan. Kannattaa verrata varusteita. Tuon ikäisiin Mondeoihin on saanut lisävarusteena ajonvakautuksen, mikä lisää turvallisuutta. Sama ikäisiin Focuksiin sitä ei vielä saanut.

      • 18+1

        Mitä enemmän härpäkkeitä vanhoissa Fordeissa, sitä enemmän ongelmia.


    • köfffffff

      osta molemmat, ni ku toinen hajoaa, on toinen käytössä....hihhhiiiiiiiiiiii

      on se niin hyvä auto, on se...hahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    • kokemuksen ääni

      molemmat ovat varmoja pelejä! Mondeo on paljon tilavampi ja lähes ehdoton jos on lapsia!! On kiva heittää vaunut farkun takakonttiin ja matkatavarat perään! Focus on takapenkiltä ja tavaratilaltaan paljon pienempi!
      Mondeoki on tuolla 1.8:lla tosi taloudellinen ja riittävän ripeä, mutta kannattaa ottaa 125hv malli ennemmin. Molemmat ovat hyviä ajettavia,mutta mondeo tukevamman tuntuinen isompana..itellä on -03 Ghia 1.8 farkku-Mondeo se on hyvin varusteltu ja hyvin palvellut jo 7vuotta. Pari vuotta sitten omistin myös vastaavan Focuksen, eikä hävinnyt kuin tiloissa ja sisämelussa Mondeolle!

      Mutta uusi koppanen farkku-Mondeo meillä on alla kun lähdemme matkalle/mökille, koska mukaan mahtuu vaunujen ja polkuauton lisäksi matkatavarat!!!

    • Anonyymi

      Mondeo 1.8 bensiini -06 rapinaa apulaite hihna puoleisessa moottorin päästä,on kuin pieni mutteri helisisi peltipurkissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2599
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1463
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1158
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1062
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      845
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe