Työttömän elämää

En ole viime torstain jälkeen käynyt ulkona. Ehkä kohta pitäis. Ruokaa ei ole kuin makarooneja kaapissa. Sit tein valituksen kun en saanut yhtä siivoustoimen päällikön virkaa johon hain. Mua ei kutsuttu edes haastattelun. Miten siis voi saada töitä kun ei pääse haastatteluun. Tein siitä sitten valituksen kaupungille.

Loppuviikko meneekin makoillessa varmaan.
7200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jatka makoilua ja ota rahat pois. Suosittelen reissua Viroon jos asut Helsingissä. Tai vuokraa sieltä kämppä. Pärjäät paremmin siellä rahoillasi :) Töitä ei saa nykyään ja kouluun ei pääse vaikka olisi vuosien työkokemus joten turhia stressailet

Äänestä

Toimeentulotuki tulee vasta viikon päästä. En asu hesassa eikä olis varaa matkata edes viroon.

Äänestä
  • Täällä menee kaikki ihan keturalleen.Voisiko enää sanoa että lottovoitto on syntyä tänne.Työt on niin kortilla paitsi jos suhteita jolla voi jotain hanttihommia irrota.Ilmaishommat eivät ole mistään kotoisin kun ei taloudellinen tilanne parane.Kummallista kun päättäjät ovat tollaset höykytykset hyväksyneet.Ainiin unohdin sen tilastollisista syistä että työttömiä on muka vähemmän.

    Äänestä

Leivoin just sämpylöitä kun oli euro tilillä. Sain just hiivaa ja 0,5 litran maidon.

Äänestä

Haluais kaikkea tehdä mutta ei vaan pysty. Ens viikolla aika sossuun, eipä niistäkään rahoista jää käteen enää mitään pakollisten asioiden jälkeen.

Masennuslääkkeitä naamaan ja kohti haaveita paremmasta. Tsemppiä sulle

Äänestä

Soskun akka ehdotti mulle masennuslääkkeiden syömistä kerran. Sanoin sille et hakkaan sen kuoliaaksi jos ehdottaa vielä sellasta.

Äänestä

tehkää jotain. olkaa edes Jumalalle hyödyksi, käykää kirkossa tai moskeijassa tai rukoilkaa vain kotona. venyttäkää penniä. jos lopetatte alkoholin (jos sitä juotte) tai tupakin tai muut turhat ylimääräiset niin tuutte toimeen. jää rahaa mässyjen ostamisellekin silloin tällöin.

liittykää muslimeiks. me kerätään kolehtia, kun on vaikeeta jollain. yhteisössä voi olla voimaa. eikä tartte yksin kököttää facebookin edessä kotona. ensimmäiset muslimit olivat heimot, jotka elivät aavikoilla. niillä ei ollut enintään kuin ehkä joku kameli ja teltta. voidaanko me valittaa?

plus me työllistetään toisiamme välillä mahdollisesti, ja vaikka ei saiskaan rahaa siitä työn tekemisestä niin saa sit apua kun sitä itsekin tarvii. ja pidämme muutenkin seuraa toisillemme. täällä Suomessa, mikä on hyvä maa, on kuitenkin vaarana, että työtön jää sosiaaliverkostojen ulkopuolelle.

itseäni vaivasi kauhee masennus ja morkkis hyödyttömästä olostani kunnes pääsin työharjoitteluun. ja huomasin, että se ei oo mulle. niin alan lukemaan lakia. mutta jokainen voi itselleen järjestää jotain puuhailtavaa. jos on tarvetta niin muhun voi ottaa yhteyttä. mä jelpin ilmaitteeks ku oon muslimi, niin pyrin tekemään hyvää. toivottavasti voin olla avuksi.

odotan asiallista palautetta jos asioitte :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön mies. kirjoitti:

En ole viime torstain jälkeen käynyt ulkona. Ehkä kohta pitäis. Ruokaa ei ole kuin makarooneja kaapissa. Sit tein valituksen kun en saanut yhtä siivoustoimen päällikön virkaa johon hain. Mua ei kutsuttu edes haastattelun. Miten siis voi saada töitä kun ei pääse haastatteluun. Tein siitä sitten valituksen kaupungille.

Loppuviikko meneekin makoillessa varmaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu