Lemmikkiviiriäinen

Oona Kivinen

Hei, olen miettinyt ottaa joskus siniviiriäisiä, mutta tarvitsen ensin tietoa niistä:
1. Mistä niitä saa?
2. Paljonko ne maksavat
3. Voiko ottaa kahta naarasta, mutta ei urosta?
4. Minkä kokoinen häkki niillä pitää olla?
5. Minkälaista ruokaa ne syövät?

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oona Kivinen

      ?

    • -M-

      Jokunen vuosi sitten niitä oli paljonkin ihan eläinkaupoissa myynnissä, mutta ovat sen verran pomppivaisia ja onnettomuusherkkiä että nykyään kaupat ei niitä mielellään pidä. Kannattanee kysellä siipikarjapalstoilta ja seurailla yksityisten myynti-ilmoituksia josko siniviiriäisiäkin olisi liikkeellä isompien lisäksi. Tämänhetkisistä hinnoista en kyllä osaa sanoa yhtään mitään...
      Kanoja voi olla samassa häkisä useita, mutta kukot tappelevat herkästi keskenään, eli niitä vain yksi per häkki (toki voi olla pelkkiä kanojakin)
      Häkissä mahdollisimman suuri pohjapinta-ala, kun on maassa elelevä lintu kyseessä, ja ainakin osalla pohjaa irtokuiviketta jotta pääsevät kuoputtelemaan. Hiekkavati kylpyjä varten. Jokunen suojapaikka (muovikasveja tai joku koppi). Kukolle (jos sellaisen hankkii) joku tukeva pikkujuurakko tai muu vähän korkeampi tähystyspaikka. Esim jostain metrin levyisestä (toki isompikin saa olla) kani/marsuhäkistä saattaisi saada tuunattua ihan kivan majapaikan viiruille, jos virittelee jonkun pienisilmäisen verkon päälle jos pinnaväli on liian suuri viiruille.
      Tosin se on viiriäisten kanssa huomioitava, että säikkyessään ne pomppaavat todella voimalla suoraan ylöspäin, ja matala/kova katto voi aiheuttaa pahojakin törmäysvaurioita linnun päähän. Eli joko hyvin korkea häkki ja/tai katto jotain pehmeää/pehmustettua materiaalia onnettomuuksien välttämiseksi.
      Ruoaksi esim kanan poikasrehua, undulaatin/peipon siemenseosta, peipon/undun pellettejä, voimaruokaa (tai keitettyä munaa), hyönteissyöjän ruokaa, kalkkirouhetta. Ja tietysti tuoretta ruokaa tarjolle, etenkin vihreät kelpaa.

    • siniviiriäiset

      Kanoja, ainakaan siniviiruja, en suosittelisi pitämään parvessa.
      Herkästi tulee tappeluta.Kaksi kukkoa pärjää usein hyvin, mutta jos kanoja on samassa häkissä/lähettyvillä voi tulla tappelu, ja se voi koitua toisen kukon kuolemaksi. Pariskunta olisi hyvä vaihtoehto.-M- sanoikin jo hyviä vinkkejä
      mutta ruoka-listasta taisi puuttua punaheltta-kanalintu ruoka. Erittäin ravitsevaa ja hyvää ruokaa kanoille!Niitä saa mm. maatalouskaupoista yms. Tuoreruoasta voin sen verran sanoa, että tuorekurkku kelpaa hyvin monelle.Mutta parhaan ruoan saat varmasti selville kokeilemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe