ELÄMÄÄ MUUTTOLAATIKOISSA

Veera Kinnunen

Hei,

Olen tekemässä väitöstutkimusta muuttamisesta, ja keräämme yhteistyössä Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa kirjoituksia ihmisten muuttamiskokemuksia.

Linkki muuttokyselyyn löytyy osoitteesta www.finlit.fi/arkistot/keruut/muutto.htm ja sitä saa vapaasti levittää eri kanavilla.

Tässä alla myös SKS:n lehdistötiedote aiheesta:

Suomessa muutetaan yli puoli miljoonaa kertaa vuosittain. Muuttaminen on ihmisen elämänkaaressa tärkeä murroskohta – se liittyy usein muihinkin isoihin elämänmuutoksiin ja pitää sisällään lupauksen uudesta alusta.

Elämää muuttolaatikoissa -keruukilpailussa kerätään muuttamiseen liittyviä kertomuksia ja muistoja 15.3.–30.9.2013. Kirjoitukset arkistoidaan Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kansanrunousarkistoon ja sähköisessä muodossa saapuvat kirjoitukset lisäksi Yhteiskuntatieteelliseen tietoarkistoon opetus- ja tutkimuskäyttöön.

Vastaajia pyydetään kertomaan esimerkiksi omasta muuttohistoriastaan ja mieleen jääneistä muutoista. Kilpailussa toivotaan kuvauksia erilaisista muuttajista. Tavoitteena on selvittää, onko muuttaminen uudistumista vai vanhojen muistojen säilömistä. Lisäksi halutaan tietää, millä tavoin muistoja kuljetetaan mukana muutosta toiseen ja miten uudesta asuinpaikasta tulee koti.

Kirjoitukset voi lähettää SKS:aan 30.9.2013 mennessä joko postitse, sähköpostin liitetiedostona tai internetissä osoitteessa www.finlit.fi/arkistot/keruut/muutto.htm. Tarkemmat vastausohjeet löytyvät osoitteesta www.finlit.fi/kra/keruut/muutto.pdf.

Kilpailun tulokset julkistetaan syksyllä 2013. Paras kirjoitus palkitaan kirjapalkinnolla. Lisäksi kirjoittajien kesken arvotaan kirjapalkinto.
Keruukilpailun järjestävät Lapin yliopisto ja SKS.

Veera Kinnunen
YTM, tutkija
[email protected]

0

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        119
        1702
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1538
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        37
        993
      4. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        29
        899
      5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        38
        861
      6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        50
        826
      7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        43
        768
      8. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        760
      9. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        758
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        37
        730
      Aihe