ELÄMÄÄ MUUTTOLAATIKOISSA

Veera Kinnunen

Hei,

Olen tekemässä väitöstutkimusta muuttamisesta, ja keräämme yhteistyössä Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa kirjoituksia ihmisten muuttamiskokemuksia.

Linkki muuttokyselyyn löytyy osoitteesta www.finlit.fi/arkistot/keruut/muutto.htm ja sitä saa vapaasti levittää eri kanavilla.

Tässä alla myös SKS:n lehdistötiedote aiheesta:

Suomessa muutetaan yli puoli miljoonaa kertaa vuosittain. Muuttaminen on ihmisen elämänkaaressa tärkeä murroskohta – se liittyy usein muihinkin isoihin elämänmuutoksiin ja pitää sisällään lupauksen uudesta alusta.

Elämää muuttolaatikoissa -keruukilpailussa kerätään muuttamiseen liittyviä kertomuksia ja muistoja 15.3.–30.9.2013. Kirjoitukset arkistoidaan Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kansanrunousarkistoon ja sähköisessä muodossa saapuvat kirjoitukset lisäksi Yhteiskuntatieteelliseen tietoarkistoon opetus- ja tutkimuskäyttöön.

Vastaajia pyydetään kertomaan esimerkiksi omasta muuttohistoriastaan ja mieleen jääneistä muutoista. Kilpailussa toivotaan kuvauksia erilaisista muuttajista. Tavoitteena on selvittää, onko muuttaminen uudistumista vai vanhojen muistojen säilömistä. Lisäksi halutaan tietää, millä tavoin muistoja kuljetetaan mukana muutosta toiseen ja miten uudesta asuinpaikasta tulee koti.

Kirjoitukset voi lähettää SKS:aan 30.9.2013 mennessä joko postitse, sähköpostin liitetiedostona tai internetissä osoitteessa www.finlit.fi/arkistot/keruut/muutto.htm. Tarkemmat vastausohjeet löytyvät osoitteesta www.finlit.fi/kra/keruut/muutto.pdf.

Kilpailun tulokset julkistetaan syksyllä 2013. Paras kirjoitus palkitaan kirjapalkinnolla. Lisäksi kirjoittajien kesken arvotaan kirjapalkinto.
Keruukilpailun järjestävät Lapin yliopisto ja SKS.

Veera Kinnunen
YTM, tutkija
[email protected]

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

        Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
        Ikävä
        99
        1526
      2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

        Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
        Ikävä
        13
        1166
      3. Ozzy Osbourne on kuollut

        Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
        Maailman menoa
        223
        1156
      4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

        Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
        Maailman menoa
        258
        1001
      5. Oikeasti, voitais mennä kahville

        ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
        Ikävä
        81
        959
      6. Naiset, naiset

        Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
        Ikävä
        141
        940
      7. Jos nainen harrastaa seksiä

        Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
        Ikävä
        179
        923
      8. Pihlaja-puulle

        Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
        Ikävä
        15
        879
      9. No mitä nyt

        Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
        Ikävä
        71
        777
      10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

        mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
        Ikävä
        33
        772
      Aihe