elarit

hei. erottiin miehen kanssa ja nyt täytyisi saada selville paljonko tienaan kahdesta lapsesta? miehen tulot 1300 euroa kuussa netto. miten pystyy laskemaan tarkan summan. erosta on 2 kuukautta joten voinko laskuttaa takautuvasti siltä ajalta?
27389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tienaat??? Mene hyvä ihminen töihin,jos haluat tienata...

Äänestä

voit laskuttaa takautuvasti. tienaat noin 400€ kuussa tolla palkalla

Äänestä

Muista jos exälläsi on uusi naikkonen, niin myös sen naisen kuuluu maksaa sulle tuloistaan elareita. Sekä hoitaa lapsiasi vuoroviikoin.

Äänestä
  • Mun lasta ei naikkoset hoida eikä edes tapaa!

    Äänestä

Ensinnäkin et tienaa yhtään mitään kahdesta lapsesta, vaan toinen vanhemmista osallistuu lasten elatukseen omalla osuudellaan. Elatusapua ei myöskään laskuteta, ei takautuvasti tai ei takautuvasti. Menette lastenvalvojan luo, joka laskee oikeusministerön ohjeiden mukaisen elatusavun, laskelmassa huomioidaan myös sinun tulosi, eli kuinka suurelta osin sinä pystyt osallistumaan lasten elatukseen. Jos yhdessä sovitte, niin elatusvelvollinen voi maksaa takautuvasti. Mutta hänen ei tarvitse siihen suostua, eikä oikeuskaan varmasti sitä määrää. Mutta unohda tienaaminen, se tehdään töissä. Vanhemmmat huolehtivat lastensa elatuksesta, siinä ei tienaa mitään.

Äänestä

Jos vanhempi luulee tienaavansa lapsilla niin ei kyl ole penaalin terävin kynä eikä kyl oo kaik muumit laalksossa.

Äänestä

Niin, lpaset ei ole tulolaji vaan menoerä. Sen jokainen tietää ilamn että pitää mainita. Miehille se on aina yllätys, että lapset maksaa.. ainakin eron jälkeen. He kuvittelevat että kun erotaan niin ei tarvi mistään mitään maksaakaan. Se on yllätys heille, että kaikki hänen tulot ei jääkään itselle, vaan vastuun joutuu kantamaan rahallisesti, tapaamisvastuutahan heillä ei ole...

Onneksi on äidit, jotka hoitaa ja maksaa hoitaa ja maksaa hoitaa ja maksaa...ilman äitejä miehet olisvat pulassa.

Äänestä
  • "Miehille se on aina yllätys, että lapset maksaa.. ainakin eron jälkeen."

    Niin puhut ilmeisesti siis omasta ex-miehestäsi? Vai kuinka monta tällaista miestä tunnet, joille on tullut yllätyksenä, että lapsen elättäminen maksaa?

    Äänestä

ite mietin samaa, olen ottamassa eron kohta miehestä ennenkuin lapsemme syntyy (2kk päästä). saako raskausajalta jo laskuttaa? tarvitsen kipeästi lisärahaa koska erossa jään rahallisesti heikommalle.

Äänestä

Voi herranjumala! Tienata lapsella, jo on sairasta..
Lapsia kun alkaa tekemään tulee olla varma että kykenee lapsen elättämään ja hoitamaan vaikka sattuisi niin että jäisi yksin. Lapsi tulee kalliiksi ja ei sitä saisi ihan huvikseen ruveta äidiksi jos ei ole kypsä ja kykenevä lastaan ominvoimin hoitamaan.

Äänestä
  • teen toisen muksun ennenku tää eka täyttää 3 ko en halua töitä.

    Äänestä

oon kans aatellu ottaa eron heti ku muksu syntyy. pitäs aika hyvin tulla fyrkkaa ku miehen tulot 3000 netto. hyvii ohjeita miten saan varmuudella yksinhuoltajuden?

Äänestä

Monilla miehillä on lapsia monen naisen kanssa. Ja monella naisella on lapsia monen miehen kanssa. Kyllä siinä jo kolmella eri isän omaavalla lapella voi tienata... Se on jo laskelmoitu juttu, jos tekee lapsia usean miehen kanssa.

Äänestä

mulla on sama tilanne. eli oon aatellu et alan kans tienaa oman elantoni elareilla. nykyään kun ei kerran töitäkään mistään saa. nyt on yksi muksu josta elarit 170€/kk. jostain täytyis löytyy nyt vaan se uus mies ja sit ottaa eron kun raskaus varmistettu. yksinhuoltajuus vaan pitää muistaa saada. siten saa parhaat fyrkat. kyl tällä ok tienaa ku asuu halvas kaksios ja käyttää rahaa lapsiin mahdollisimman vähän. pari kaveria tekee useamman ulkomaanreissun aina elareilla. tietty miehen myös tulee olla hyvin ansaitseva. tonnin nössöistä ei paljon tienaa

Äänestä
  • Jos meinaa trollata, kannattaa ottaa selvää aihepiiristä :) Katsos kun se huoltajuusmuoto ei vaikuta raha-asioihin millään tapaa. Ihan saman yh-korotuksen se yhteishuoltaja saa lapsilisäänsä kun yksinhuoltajakin. Ja sama koskee elareita. Muista tämä ensi kerralla kun palaat asiaan. Ja ehkä tuo juttu elareilla reissaavista kavereista kannattaa myös jättää pois, se on ehkä turhan läpinäkyvä.

    Äänestä

Huomaa selvästi, ettei vastaajat ole tosissaan, joten en viitsi edes sanoa mitään noihin "voiko raskausaikana laskuttaa" -juttuihin. Yksinhuoltajia voi tietysti noinkin yrittää parjata ja heidän mainettaan heikentää kirjoittelemalla jos jonkinlaista roskaa tämmösille palstoille, mikäs siinä jos johonkin täytyy katkeruutensa ja vihansa purkaa...

Mutta jos joku oikeasti vastausta kaipaa (mitä vähän alan epäilemään), niin elatusmaksuja ei oikeastaan voi laskea minkään kaavan mukaan. Minimielatusmaksu, minkä Kela maksaisi jos isä ei, on jotain reilun 120 euron luokkaa kuussa per lapsi, tarkkaa summaa en tiedä mutta jotain tuollaista. Siitä saa ehkä jotain osviittaa ylipäänsä elarien suuruudesta.
Elatusmaksuihin lasketaan lapsen menot (hänen osuus mm. asumiskuluista, harrastukset, ruoka, juoma, vaatteet jne.) ja tarkoitus on, että etävanhemman elatusmaksuilla EI makseta siis kaikkea tuota, vaan elatusvelvollisuus menisi suunnilleen puoliksi.
Elatusmaksu tuskin koskaan riittää täysin siihen, että lapsen kulut menisi oikeasti puoliksi. Aina kuitenkin tulee jotain yllättäviä kuluja ja lisäkuluja (lääkärit, flunssalääkkeet, lapsen kaverien synttärilahjat jne.), elatusmaksuun kuuluu kuitenkin laskea vain ne pakolliset.
Elatusmaksut selvitetään lastenvalvojalla, sinne mennään joko yhdessä tai erikseen. Molemmat voi antaa mielipiteensä elarien suuruuteen, mitään tiettyä summaa et voi kuitenkaan itse päättää vaan sopimus tehdään yhdessä. Jos toinen ei suostu toisen vaatimuksiin, ettekä pääse kompromissiin niin juttua voi kai sitten viedä eteenpäin (oikeuteen?), mutta kannattaa miettiä mikä oikeasti on järkevää ja mitä varten oikeasti haet elatusmaksua -eli lasta.

Meillä systeemi on sellainen, että isä maksaa elatusmaksua 150e kuussa yhdestä lapsesta, hyvin pärjätään kun tienaan palkkaa itsekin.
Elatusmaksu on sitten lapsen tuloa, ei sinun. Se on tarkoitettu lapsen selviämiseen, ei sinun. Noi kannattaa muistaa elareita miettiessä, joskus kun kuulee aika hurjiakin vaatimuksia joissa ei ole mitään perää. Jotkut säätää elatusmaksuja tapaamisien mukaan, esim. jos etävanhempi on lapsen kanssa puolet kuukaudesta niin mielestäni elatusmaksu on turha. Jotkut maksaa vähän elatusmaksuja tai ei ollenkaan ja osallistuu sitten suurimpiin hankintoihin tms.
Tapoja on monia, se mikä toisille sopii ei sovi toisille.
Suosittelen jokaista tekemään nämä asiat mahdollisimman hyvin yhteistyössä toisen vanhemman kanssa, kaikenlaisella kikkailulla, kiristämisellä, kostamisella jne. näytätte lastenne silmissä vain naurettavilta ja miettikää millaisen roolimallin lapsenne siitä saa? Kaikki toimii parhaiten kun yritätte muistaa myös sen toisen osapuolen, vaikka ero olisikin tuore ja tunteet vielä pinnassa. Lapsi ei ole koskaan vain toisen oma.

En tiedä voiko takautuvasti "laskuttaa", mutta en usko? Tai ainakaan siinä ei mielestäni ole mitään järkeä, sen pari kuukautta lapsi on kuitenkin jollain elänyt eli mihin se enää elatusmaksua tarvitsee niiltä parilta kuukaudelta?

Äänestä
  • http://www.stm.fi/tiedotteet/kuntainfot/kuntainfo/-/view/1846511#fi

    Netti aikana kaikkeen löytyy vastaus.

    Elatusapuohjeessa olevat rahamäärät ovat 1.1.2013 lukien seuraavat:

    kohta 2.2.2. Yleisten kustannusten määränä pidetään:
    lapsen ollessa 0-6-vuotias 291 euroa kuukaudessa;
    lapsen ollessa 7-12-vuotias 338 euroa kuukaudessa;
    lapsen ollessa 13-17-vuotias 455 euroa kuukaudessa.


    Kun isä ei maksa:
    Elatustuki 1.1.2013 alkaen

    Täysimääräisen elatustuen määrä on 1.1.2013 lukien 151,85 euroa kuukaudessa lasta kohden.
    .

    Äänestä

  • äiti mummu isomummu kirjoitti:

    http://www.stm.fi/tiedotteet/kuntainfot/kuntainfo/-/view/1846511#fi

    Netti aikana kaikkeen löytyy vastaus.

    Elatusapuohjeessa olevat rahamäärät ovat 1.1.2013 lukien seuraavat:

    kohta 2.2.2. Yleisten kustannusten määränä pidetään:
    lapsen ollessa 0-6-vuotias 291 euroa kuukaudessa;
    lapsen ollessa 7-12-vuotias 338 euroa kuukaudessa;
    lapsen ollessa 13-17-vuotias 455 euroa kuukaudessa.


    Kun isä ei maksa:
    Elatustuki 1.1.2013 alkaen

    Täysimääräisen elatustuen määrä on 1.1.2013 lukien 151,85 euroa kuukaudessa lasta kohden.
    .

    http://www.kela.fi/lapsilisa_maara

    Ainoa joka tulee lähivanhemmalle on
    Yksinhuoltajakorotus

    Saat lapsilisään korotusta 48,55 euroa kuukaudessa,
    jos asut yksin lapsen kanssa.
    Korotuksen saa jokaisesta lapsesta. Yksinhuoltajakorotuksen saa, vaikka vanhemmilla olisi yhteishuoltajuus.
    Kun haet yksinhuoltajakorotusta, lapsilisä myönnetään seuraavasta kuusta alkaen tai enintään 6 kuukautta takautuen.
    Muista ilmoittaa avoliiton aloittamisesta Kelaan, jotta yksinhuoltajakorotus voidaan lopettaa.

    Äänestä

Taas yksi elatusvelvollinen on maalarin hommissa ja hanslankareita riittää.
Hävetkää, lapsella on oikeutensa ja huoltajilla on velvollisuus..

Äänestä

Kantsii tehdä rahakas sopimus, elareita on vaikee jälkikäteen nostaa jos miehen tulot nousee. Siitä hytötyy usein se uusi tyttöystävä ja sitten se kitinä alkaa, kun miehen ex vaimo haluaa enempi elareita, ja uusi tyttöystävä ei pääse shoppailemaan ja kaljalle.
Ex vaimoa syytellään että kiristää miehen kuiviin, ja sysää lapset miehen vastuulle.. mutta ei tajua että miehen rahat ei kuulu uudelle tyttöystvälle vaan miehen omille lapsille.

Äänestä

hei! elikkäs täällä sama homma. maksimi elarit hakusessa. miten pelata äijä ulos kuviosta ja yh-tuet varmuudella?

Äänestä
  • Jos maksimielarit on hakusessa, valitset lapselle isän sen mukaan. Mick Jagger on aika hyvä vaihtoehto. Tai Eddie Murphy, sehän maksaa 50 000 dollaria sille spice girlille kuukausittain, ehdottomasti kannattava ehdokas siis. Tai Tom Cruise. Toivottavasti et ole nyt mennyt paukahtamaan jo paksuksi jollekin tavis-tanelille :)

    Äänestä

keksit kaikkee paskaa äijästä ja vaadit rahaa joka käänteessä. uhkailet oikeudella ja valehtelet lastenvalvojalle/sosiaaliviranomaisille. ite tei sitä pari vuotta muksujen isän kanssa. enää ei oo tyypistä kuulunu. eli onnistuin hyvin tavoitteessani.

Äänestä

sama mulla. koskaan en ollut kiinnostunut kenen kans hommaan lapsen. pääasia et saan elarit ja maata kotona töitä tekemättä ainakin 18 vuotta. oon niin lihava ja ruma etten mihinkään töihin edes koskaan pääsis. lisäks mul on lukihäiriö. haluun jo lisää lapsii et saan lisää massii.

Äänestä

vituttaa kylläkin ku exä meni ja löysi uuden jonka kans ovat menossa naimisiin. mut lapsiaan ei tule tämä ukko näkemään. siitä pidän huolen.

Äänestä

no niinhän siinä käy et jos nainen eron ottaa ni tottakai mies uuden ja paremman etsii. sehän on selvää. luonnonlaki. olisit pitänyt miehesi jos noin katkera nyt tarvii olla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


q10 kirjoitti:

hei. erottiin miehen kanssa ja nyt täytyisi saada selville paljonko tienaan kahdesta lapsesta? miehen tulot 1300 euroa kuussa netto. miten pystyy laskemaan tarkan summan. erosta on 2 kuukautta joten voinko laskuttaa takautuvasti siltä ajalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu