mietin kun niin moni on haukkunut 1100D:n ihan paskaksi. itse ostin sen ja muutaman kuukauden päästä toisen objektiivin siihen, enkä ole huomannut mitään vikoja. mikä siinä sitten itseasiassa on niin huonoa? kiinnostaisi vain tietää :)
huono kamera..?
7
289
Vastaukset
- oiryiuue
Riippuu, mitä huonolla tarkoitetaan.
Tuo malli on aloittelijoiden aloittelumalli ja siitä "huonous". Kyllä sillä kuvia saa, vaikka se onkin ominaisuuksiltaan riisuttu. - Itse a siassa
siinä taitaa olla huonoa vain hinta. Tai ehkä se on vain liian tavallinen. Siinä on kuitenkin samat säädöt ja asetukset kuin kalliimmissakin kameroissa, kuvanlaatukin on tavalliseenn perhekuvaukseen riittävä, eikä kalliimmalla kameralla saa parempia kuvia.
- mitään vikoja
”mikä siinä sitten itseasiassa on niin huonoa? kiinnostaisi vain tietää :)”
Etkö tosiaan tiedä miksi täällä haukutaan kameroita ja toisten ottamia kuvia ja äitejä ja amiksia ja teinejä ja peilittömiä ja, ja, ja … - 8000ekamera.......
Nälkä kasvaa syödessä. Jos 100 kameraa vertaa 500 euron kameraan, niin onhan se halpa 100e kamera ihan "paska". Ja jos 500 euron kameraa vertaa 3000 euron kameraan niin nyt on se 500e kamera se "paska". Hyvällä ja kallillakin kameralla saa myös huonoja valokuvia. Valokuvaaminen on taiteenlaji.
- Väärä vertaus
Oikeastaan ei pitäisikään verrata eri hintaisia kameroita keskenään vaan niillä otettuja kuvia. Siis kamera ei ole p...a vaan sillä otetut kuvat. Vai pitäisikö sittenkin verrata kuvaajia? Vaikka eihän kukaan tunnustaisi olevansa p...a kuvaaja. Eihän?
- kuulemmaluulemma
Sillä otetut kuvat kuuluvat kai yleensä niiden ensimmäisten 10000 joukkoon, jotka kuulemma ovat ne huonoimmat.
- pikkujuttuja
Onhan se sinänsä lajinsa halvin ja huonoin mitä mallistosta löytyy, ja siinä mielessä ymmärrän kyllä, että parempaan malliin tottuneista se tuntuu huonolta. Se oma tuttu laite kun yleensäkin muodostuu jonkinlaiseksi normaalitasoksi, johon kaikkea verrataan. Ja jo pelkkä sileä muovikuori antaa kumitettuun tottuneelle varmaan huonon vaikutelman. Mutta ei se minusta kuitenkaan mikään käyttökelvoton lelukaan ole. Paljon on saanut aiheetonta haukkumistakin varmaan osakseen.
Itse nyt olen kohta vuoden verran kyseistä vehjettä käytellyt. Puutteet on lähinnä jotain puuttuvia ominaisuuksia, joita muissa malleissa tietää olevan. Esim. matalalta maan rajasta kuvatessa tuntuu, että olisi se kääntyvä näyttökin ihan kiva niin ei tartteis mennä makaamaan. Erillisen salaman hankinnan jälkeen tulee mieleen kokeilla sitä kamerasta irrallaan, langaton salaman ohjaus olisi ihan kiva. Pikkujuttuja toisaalta, mutta jo 600D:ssä olisi näihinkin "ongelmiin" ratkaisut valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996786Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096520SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614821Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien933744Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963681Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663562Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103392Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03110Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil61939Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161519