kaukkarin eroahdistus

kaukkis on elämää

7 kohta 8 kuinen kaukkarimme yllätti jälleen. Eroahdistus on ottanut uudet mitat eli mitta tulee täyteen ... Tänään kuten kerran jo aiemmin koira jää kotiin kaikilla opeilla, ohjeilla sisälle. Lukossa oleva ovi on vain hidaste. ?.Koira jätettiin kotiin..välitön vaatihaukku ja oven avaus yritys. Uusi talo ja se ovi . Kahva vain paukkui, mutta koira rauhoittui muutamassa kymmenessä sekunnissa. Käynnistin Volvon ja katsoin että ulko-ovi on kiinni edelleen. Aiemmin ajattelin, ettei ollut varmaan takal lukossa no nyt on ja koira on edelleen talossa, joten lähikaupassa käynti. Kolmen vartin kuluttua kotiin koira istuu etukuistilla pienessä narun pätkässä ja talon ovi on kiinni edelleen. Koiran mustan naaman ilme kuin ihmis apinalla suoraan kuin King Kong leffasta .. " tuli taas kumminkin tää tehtyä, niin no miten tän otatte nyt .tuli nyt kumminkin näin tehtyä ja tää piti tehdä tietty varma juttu, ottakaa ny miten otatte ja kyl neuvotella voin periaatteessa vaan tää on tässä kohtaa näin mun tehtävä. Eli koira selvittää lukot auki ja naapuriin. Menin sinne emäntää etsimään ." Onko tosi komea korkea kivitalot eikä kaatuisi seinä jos oisin sen kyljessä parkissa" ottivat pannasta ja kuljettivat kuistille ja auttoivat tässä kotitalon pääovessa..
Apua tähän ahdistukseen..

7

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palstapollari

      Eikös kaukkari ole laumanvartija? Vai olenko väärässä? Siis tämä kysymys kuuluisi sille palstalle. terv. palstapoliisi

      • sdvdsvdsv

        Että kun taas ollaan niin pilkuntarkkoja.


    • säpläkkä

      Taitaa taas olla väärä koira oikeassa paikassa. Kaukkari tarvii tilaa ja lääniä ympärilleen ja lauman. Minkä ihmeen takia ´taajamaan on edes ostettu kaukkari?
      Hanki sille seuraa, ettei se pitkästy ja keksi itse tekemistä. Miten aiot pärjätä sen kanssa, kun se painaa 90 kiloa?

      • Ressu.

        Mitä merkitystä painolla on, kun on eroahdistus?

        Ps. Villakoira repi ok,taloni huoneen.


      • säpläkkä
        Ressu. kirjoitti:

        Mitä merkitystä painolla on, kun on eroahdistus?

        Ps. Villakoira repi ok,taloni huoneen.

        Niin villakoirakin voi tappaa, kun se hermostuu....
        Kaukkari ei todellakaan ole mikään rivari tai kerrostalo asukki. Se on suurimpia ja omapäisimpiä laumanvartioita. Mitä siihen eroahdistukseen tulee, niin tässä tapauksessa voidaan puhua lauma-ahdistuksesta, sen lauma menee pois ja sitä se kaipaa. Jälki voi olla melkoista, kun se ahdistuu liikaa. Se voi oikeasti tappaa.
        Niin minulla on sellainen, mutta asumme keskellä eimitään ja sillä on lauma erilaisia eläimiä, joten minkäänlaista eroahdistusta ei ole, kun lähden kotoa pois.


    • Kartanon Herra

      Kaukkarin koulutus "täyteläiseksi" kestää n. 3-4 vuotta. Paras paikka koiralle, kun olet poissa, on ulkotarha tai pitkä juoksulanka mistä koira voi vartioida sisäänkäyntiä. Ensimäisen kaukkarini kanssa olin ensimäisen vuoden yhdessä melkein koko ajan (korvessa). kun kävin asioilla otin koiran mukaan. näin se pääsi tutustumaan myös ympäristöön laajemmin. Toisen koiran hankinta-aikaan asustelin kaupungissa rivitalossa jossa koira söi poissaollessani kalusteet jne. Ikkunoiden eteen piti laittaa rautakalterit ettei menisi lasista läpi. Nyttemmin asun jälleen suuressa kartanossa missä koirilla on n. 2000 m2 tarhatilaa. Yöksi koirat otetaan koirataloon sisälle.

    • oma hätä

      Kyllä nyt kuulostaa siltä, että et ole valmistautunut koirasi rotuominaisuuksiin; sen tarpeisiin ja kouluttamiseen. On ymmärrettävää, että ahdistut. ahdistuksesi johtuu siitä, että et tiedä mitä tehdä. Oletko liian passiivinen, etkä valmis ensiksi ITSE opettelemaan, että mitä sinun pitäisi opettaa pennullesi. Et saa purkaa omaa ahdistustasi koiraan. Ei ole koiran syy, että sinä et osaa kouluttaa sitä kärsivällisyys kouluttamisessa kasvaa omien tietojen ja taitojen kanssa.

      Ota selvää, missä voisit opetella kouluttamaan koiraasi:menkää yhdessä kouluun. Minitsemasi "eroahdistus" voi johtua yksinkertaisesti siitä, että osaa käyttää aikaasi koiran kanssa, ja se frustroituu. Tai että et ylipäätään tee mitään koirasi kanssa.

      On totta, että tämä rotu vaatii reviiriä ja vahdittavaa. Varmaan sinun on nyt parasta harkita koko tilanteenne uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4401
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      15
      4227
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3443
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      89
      3338
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3227
    6. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      60
      3136
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      164
      2860
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2490
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2459
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      18
      2059
    Aihe