Käytössäni on Kiinassa valmistettu helsinkiläisen Welhon kaapeliverkon modeemi tai langaton reititin, en tiedä kumpi termi on oikea. Se toimii oikein hyvin. Mieltäni on alkanut askarruttaa vekottimen sähkönkulutus. Siitä ei ole mitään mainintaa, mutta koska vempain käy kaiken aikaa aika lämpimänä, sen täytyy kuluttaa enemmän kuin 4 tai 5 wattia.
Mahtaako kenelläkään olla tarkempaa tietoa?
Mahtaako kenelläkään olla tarkempaa tietoa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/video/ps8611/ps8675/ps8686/7018331_D.pdf kertoo tehonkulutuksen olevan 12 W.
No kappas vaan! En olisi uskonut, että jonkin kiinalaisen tuntemattoman vempaimen yksityiskohtaiset tiedot löytyisivät netistä. Kiitos! Lämpimänä käy, mutta ei ole toistaiseksi sytyttänyt tulipaloa! :o)
"Kiinalainen tuntematon vempain"? Tuota, eihän Cisco olekaan kuin maailman johtava ja tunnetuin tietoliikennetuotteiden valmistaja. Ja on muuten amerikkalainen yritys. Että se siitä sinun "kiinalaisesta tuntemattomasta vempaimesta".
Satuin tälle sivulle ja tuossa säätöohjeita laitteeseen
http://www5.sonera.fi/keskustele/download/EPC3825manuaali.pdf
Welho antoi laitteen mukana tiivistetyt käyttöohjeet. Käyttö on tosin niin yksinkertaista, että asennuksen jälkeen ei tarvitse tehdä mitään - ellei halua katkaista virtaa pitkien käyttötaukojen ajaksi, minkä olenkin tehnyt.
Viime yönä keskiyön jälkeen nettiyhteys yllättäen katkesi ensimmäisen kerran yhdeksään kuukauteen muutamaksi minuutiksi. Oletan, että Welhon päässä katkaistiin yhteys tahallaan jonkin huoltotoimenpiteen tai päivityksen takia.