Rikkakasvien torjunta riistapellosta

riistapelto2

Glyfosaatilla tietysti lähtee rikat mutta onko jotain muuta myrkytöntä keinoa olemassa?
Kitkeminen työlästä.

Nuo roundupit ja muut jää maaperään ja sitten tarttuvat kasveihin ja niitä syöviin eläimiin ja lopuksi jämät ihmiseenkin, vaikka toisin väittävät!

2

197

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paappa 2

      Annat rikkakasvien ensi itää ja tapat ne äestämällä. Elikkä kylyvät ne riistapeltosiämenet vähä myähemmin. Kysy luamumiähiltä, ne tiätää.Eikä se vaarallista vaikka riistapellos on vähä rikkakasviaki. Pilliääsensiämen on oikeen ravittevaa ja ainaki peltopyyn miälestä hyvää ja ravittevaa. Ei kannata "myrkkyjen", anteeksi kasvinsuajeluaineeren kaas lotrata!

    • Jagdpanther

      Rounduppi ei jää maaperään... Ja eikä ne rikkaruohot mitään haittaa vaan on lisäruokana riistapellolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      598
      1475
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      817
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      472
      698
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      8
      590
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      37
      551
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      41
      547
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      518
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      458
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    Aihe