Taas joku valehtelee rajusti

mknjfbhdvgs

10

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tikkeri.
      • 67948

        Tuossa 22.1% lukemassa on mukana vain rakennusliittoon kuuluvat työnhakijat. Liittoon kuulumattomilla työttömyys% on suurempi ja todellinen työttömyys on tuohon aikaan ollut lähempänä kolmeakymmentä, mutta tietenkin kesäksi laskenut niinkuin aina. Omituisia höpinöitä tollaset, mutta joo eihän manpower voi määritellä millä alalla on osaajapulaa. Ja mitä nämä "osaajat" muuten on?? Raksalle ainakin valikoidaan yleensä tyhmimmät töihin.


    • hehhehh

      Taitaa olla Sanomalla ja rakennusliikkeillä samoja osakkeenomistjia

    • kikare3

      Kuinka tuollaista valehtelua voidaan julkisessa sanassa sallia.

    • kikkare6

      "Suomalaisista työnantajista 27 prosenttia kertoo kamppailevansa osaajapulasta, kertoo rekrytointiyritys ManpowerGroupin tuore selvitys."

      Osaaja tarkoittaa selkokielellä firmalle huomattavan edullista työntekijää, eli tyhmää helposti huijattavaa => laskutushinta 45€, tuntipalkka 10€. Kuten kaikki rakennusalan koulutuksen joskus hankkineet tietävät on rakennusalalla työnantajan markkinat ja suurtyöttömyys.

      " Työnantajat palkkaavat yhä useammin muuntautumiskykyisiä työntekijöitä, jotka sopeutuvat organisaatioiden tarpeisiin, ManpowerGroupin Suomen toimitusjohtaja Leena Munter sanoo tiedotteessa."

      Vuosikymmenet on kehityssuuntaus ollut päinvastainen ja firmat haluavat entistä enemmän spesialisoituneita työntekijöitä joilla on kapea mutta vahva osaaminen kapean sektorin töihin. Tässä on kyselty mielipiteitä jonkun rekryfirman henkilöstökonsultilta joka nyt ei itsekään tiedä työelämän tarpeista yhtään mitään koska ei ole koskaan töitä tehnyt, vaan toistelee sitä mitä hänen toimeksiantajat hänelle ovat kertoneet tai sitten valehtelee tietoisesti. Tällaisenkin paskapuheen perusteella voi muutama nuori hairahtua opiskelemaan rakennusalaa missä oikeasti on suurtyöttömyys. Työttömyysluvutkin valehtelevat koska suurin osa rakennusalan koulutuksen hankkineista eivät ole rekisteröity alan työnhakijoiksi vaan vaihtavat kiireellä toiselle alalle työnhakijaksi, koska rakennusalan yrittäjillä on niin suuri halu huijata työehdoissa että moni nuori työnhakija vaihtaa mieluummin toisiin töihin.

    • Mänpoveri

      HAHAHHAHH HAHHA !

      Voe Härregyyd !

      Ja joltain Manpowerilta kysytään...

    • Nyt riitti

      Kyllä tälle on nyt oikeesti ruvettava tekemään jotain ennenku katoo narut käsistä oikeen tosissaan.
      Laitetaan helkkari järjestään jokanen ala kilpailutukseen noiden virolaisten kanssa sinne vaa eduskuntaan asti! "Tosta sais noin halvalla kansanedustajan eikä tarvittis ees ku puolikkaan torkkupeiton" JA VAIHTOON!
      Ei tätä tule näköjään ihmiset ymmärtään ennenku on joltai läheiseltä vieny vironapina leivän kädestä.

      Nyt se perkeleen eduskuntatalo tyhjäks näistä lahopäistä ketkä eivät oikeesta elämästä tiedä pätkän vertaa! Kuinka voi kansanedustaja edustaa KANSAA kun ne itse nostavat itsensä kansasta irralliseksi eliitiksi?!
      Tavallista oikeeta elämää eläneitä ihmisiä sinne taloon nii rupeaa vähä asiat muuttumaa!

    • 6793485685

      Ja lääkärit 10. !! Ainoa noista mistä jonkin verran on pulaa syrjäkylillä. Tää on nyt sitä narsistijohtamista ihan ittessään. Kun MANPOWERILTA kysytään eniten tuotannon ja rakentamisen ammattilaisia, niin niistä olisi sitten koko maassa pula. Kun MANPOWERILTA kysytään vasta 10. eniten lääkäreitä, niin ei niistä niin kauhea pula voi olla muuaallakaan. On tuollakin firmassa sitten keksitty duunarille uusi kiusantekokonsepti, kun pitää yrittää houkutella useaan kertaan pettyneitä työnhakijoita kokeilemaan vielä yhtä paskafirmaa.
      Ketkä menette tonne töihin...teille sattuu mystisiä mokia työmaalla ja maine menee pikkuhiljaa pilalle. Vierelle tulee rikkaitten kakaroita joilta kuin sattuman kaupalla onnistuu kaikki vaikka tyhmiä ovat. Heistä ollaankin kouluttamassa tulevaisuuden narsistijohtajia.
      Työmaallahan ei toki ketään kiusata urakoitsijan toimesta ainakaan, välissä on tällanen puskurifirma mikä ottaa syyt. Siitä näille maksetaan. Ja onhan noilla pokkaa kun tollasia puhuvat. Joku käteinenhän näitäkin suojelee...

    • 666777

      Täyttää kyllä tunnusmerkit. Kannattaa vältellä firmoja joiden nettisivulla lukee: työurien suunnittelu tai työuravalmennus. Näissä firmoissa petaillaan nimenomaan kultalusikka perseessä syntyneille parempia työuria

    • hei me valehdellaan

      Toimittajakin voisi vähän miettiä mitä Pskaa suoltaa julkisuuteen.
      Varmaan joku 22v kesätoimittajatyttö asialla.

      EK:lta ja Kokoomuksen väeltä nämä jutut vielä ymmärtää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe