Mikä olisi hyvä perusobjektiivi kaikenlaiseen kuvaukseen (joo siis sellasta ei oo joka kaikkeen sopii, mutta hyvä perusobjektiivi)?
-Pitäis olla vähintään 200mm
- Hyvä valoisuus, kaukaa hämärässä kuvatessa.
- Kaikin puolin hyvät tarkennukset, hyvä hinta-laatusuhde.
- Kuvailen siis pienen yritykseni tuotekuvia (isoja tuotteita), mutta käytän kameraani paljon myös vapaa-ajallani luonto kuvaukseen.. maisemia ja makroja..
Valitettavasti en vain ymmärrä objektiiveistä juurikaan mitään.
Runkona siis D90, objektiivina on muistaakseni Nikon Nikkor VR 18-105
Tuntuu että tämä nykyen objektiivi alkaa tehdä omiaan... vai olisko se sitten vika rungossa..
Hämärässä valaistuksessa kuvatut kuvat eivät toistu oikein väreiltään.. kuvat on jollain lailla mustempia ja rakeisempia. Ja ihan manuaalisäätöjä olen käyttänyt ja kokeilumielessä automatiikkaakin, mutta ei kuvat ole omaan silmään enää yhtää hyviä. Värit katoaa.. Missä siis vika, kamera, objektiivi vaiko kuvaaja?
Objektiivi + D90 + muuta ongelmaa
6
238
Vastaukset 6
Runko ei tee sinulle kepposia vaan valo. Kun valaistus on "kyseenalainen" niin käytä vaikka valkoista paperia sen käsisäätöön, sen oppii helposti ja ohjekirja kyllä kertoo. Oma D90 runkoni on jo siirtynyt alenevaan polveen mutta se oli tosi hyvä runko.
Jos kuvaat isoja tuotteita 200mm optiikalla tuolla D90 rungolla jonka kuvakulma silloin vastaa täyden kennon 300mm kulmaa niin joudut kuvaamaan varsin kaukaa. Veikkaisin jokun sopivan muotokuvaukseen sopivan primen olevan parempi ratkaisu. Valitse väliltä 50 - 100 mm, ehkä 105 mm makro Nikonilta joka maksaa tonnin hujakoilla olisi sopiva.
Hämärässä kuvat ovat rakeisempia koska nähtävästi käytät isoa ISO:a, Tuo runko kestää varsin hyvin vielä ISO1600 ja pienellä anteeksiannolla ISO3200 herkkyyden vaan isompaa ISO:a en käyttäisi julkaistavissa kuvissa.
Omassa käytössäni D90 automatiikka toimi varsin hyvin, tuolla tarkoitan P-, A- ja S-asetuksia enkä aihevalikoimaa.- mimemimo
Onko sulla ehdottaa jokin tietty objektiivi?
Voisin vähän tutkailla netissä..Suosittelen tuota nikon_d90 ehdottamaa Nikkor 105 mm F2.8 VR objektiivia. Se on todella hyvä jonka näet kun katselet nettianalyysejä.
Kokonaisuudessa sen tyyppi lienee: AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED
- jlgwhh
"kuvat on jollain lailla mustempia ja rakeisempia."
Oliskohan auto ISO päällä, silloin käy hämärässä noin. Myös väritasapaino voi olla väärin säädetty.
Kiinteä alhainen herkkyys ja tukeva jalusta niin kyllä se siitä.
Objektiivi ei lisää vanhanakaan rakeisuutta, eikä muuta värejään, sen tekee runko ja sen säädöt. Kyllähän nykyajan kiihoittavin objektiivi nikonistille on 70-200 f/4. Kaikki objektiivit tuottavat erinäisiä vääristymiä ja värivirheitä kuvaan. CAS (värivirheet) ja vinjetointi (tummat reuna-alueet) ovat joko kameran omalla softalla tai viimeistään hyvällä kuvainkäsittelyohjelmistolla korjattavia asioita. Makrokuvaukseen tarvitset makro-objektiivin. Sellaista yleisobjektiivia jossa olisi oikeasti toimiva makro-ominaisuuskin, niin niitä ei ole olemassakaan. Kaikkinaisista lupauksista huolimatta. Jos luottaa kameran tekemiin korjauksiin, jotka on vähän niin ja näin joudut laukomaan yksinomaan jpg- kuvia. Raw- kuvia se ei ryhdy korjailemaan. Jos värivirheet kiusaa suosittelen kuvankäsittelyohjelmiston hankkimista, ja ottamaan kuvat Raw- kuvina, niin pääset korjailemaan melko karkeitakin virheitä. Toinen mahdollisuus on ottaa asetuksilla jpg raw, jolloin onnistuneet voi varastoida suoraan jpgeenä ja raweja korjailla enemmänkin ennen kuin muuntelee niitä jiipeegeeksi. Kaikki kuvat vaatii ainakin jonkinlaista säätöä, koska yksikään kameranrunko ja objektiiviyhdistelmä ei pysty tuottamaan täysin virheettömiä kuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1192440Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401582Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6481039- 106993
- 71972
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76720Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31710- 70706