Olenko hemmoteltu?

ehkä hemmoteltu

Eli oon 13-vuotias poika. En saa viikkorahaa, kotitöitä minun piitää tehdä suhteellisen vähän, noin 15min päivässä ja käyn jalkapallossa. Uuden hupparin ja pari t-paitaa saan noin 1,5 kk välein. Omistan ps3 js tietokoneen. Minulla on yleensä koko päivä vapasta.Välillä tuntuu, että pääsen liian helpolla ja teen ylimääräisiä kotitöitä pientä palkkaa vastaan. Haluaisin vielä kysyä, että onko ikäiselläni mahdollisuus päästä kesätöihin (täytän 13 kesällä)
Kiitos vastauksista!

12

360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 114512

      En kyllä ymmärrä ollenkaan miten muka olisit hemmoteltu?

      Ei 13-vuotiaat oikein töihin pääse, ellei sukulaisilla ole tarjota jotain tms.

    • mukko

      et oo hemmoteltu

    • Tyhmä kysymys

      Hemmoteltu kysytki vie et

      • juujoo

        oot ihan normi 13-vuotias. et oo hemmoteltu vaan normaali.

        eiks ikäraja kesätöis oo 15 vuotta?


      • lovemilla
        juujoo kirjoitti:

        oot ihan normi 13-vuotias. et oo hemmoteltu vaan normaali.

        eiks ikäraja kesätöis oo 15 vuotta?

        ei mun mielest. kaverin isosisko on 14w (täyttäny just 14) ja kesätöissä


      • Lune Noire
        lovemilla kirjoitti:

        ei mun mielest. kaverin isosisko on 14w (täyttäny just 14) ja kesätöissä

        Ei töissä ikärajoja ole.
        Mutta rajotukset nii helvetin korkeet että alle 15-vuotiaita harvoin otetaan töihin.
        Ellei saa suhteilla tai työssä ei hirveästi ole mitään mitä rikkoa (siis niitä rajotuksia)

        Itte sain virallista kesätyötä ku olin 14, sitä ennen tuli autettuu setää heinäpellolla. (trakotorin ja kuorma-auton ajoa, heinän kasaamista seipäille/trakotrin/kuorma-auton lavalle)


    • Mauwau:)

      Et oo hemmoteltu

    • MisIida

      Mä oon 13v tyttö ja mä saan viikkorahaa vanhemmilta 6€ ja jos en syö karkkia koko viikkona 10€. Isovanhemmilta saan kuukausirahaa 20€ ja ne tilaa mulle demiä. Jos pyydän rahaa niin saan sitä, jos tarvitsen kyydin saan sen mutta kuljen mielummin uudella jopollani jonka iskä osti mulle. Saan myös koerahaa ja todistusrahaa. Noin 30€ per koe normi koenumero on 9 puol tai 10-. Harrastan koripalloa ja kuvataidekoulua. Äiti maksaa molemmat. Harrastan myös lenkkeilyä. Jos menen jonnekkin esim. Elokuviin, laivalle, shoppailemaan saan rahaa. Olen miettinyt olenko hemmoteltu. Ymmärrän kyllä rahan arvon ja minut on kasvatettu hyvin osaan olla säästeliäs mutta kyllä minä osaan tuhlatakkin. Joka joulu ostan sukulaisilleni paljon kalliita joululahjoja. Rakastan muiden ilahduttamista ja leipomista. Osaan käyttäytyä ja olla kohtelias. Olenko hemmoteltu?

    • mukko

      Olet söpö

    • Mä taas joudun tekemään aamusta iltaa töitä ilman viikorahaa, mutta onneksi meen kesä-töihin ja oon 5vrk töissä

    • 13v. tyttö

      Saan kuukausirahaa 30€, mulla on oma läppäri ja nokia lumia 800, kun täti antaa mulle n. vuoden päästä sen iPhone5:n ku se hankkii sillon uuden kännykän. Mulla ja mun veljellä on yhteinen iPad ja sillä on sama kännykkä kun mulla ja saa saman verran kuukausirahaa. Vaatteita mun ei tartte ite ostaa sanon vaan äidille et hei nyt tarviin parit housut. Kotitöistä me saadaan rahaa. Mä ja mun veli käydään molemmat jalkkisharkoissa ja mä käyn lisäks taidetunneilla ja pianotunneilla. Et oo lellitty eikä mä ja mun velikään olla.
      Kesätöihin pääse 14-vuotiaana. Tiiän sen siks koska mun isä on poliisi ja mun täti on yrityksenjohtaja. Se ois ottanu mut tänä kesänä sen yritykseen töihin mutta en oo viel neljäätoista väliin se ei viini.

    • mikkipro2

      Ei töis mitää ikist oo alluki oli tyähommis koko kesä ja se oli 11wee et joo ei täs muuta moikkelis!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      176
      2667
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2499
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2177
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      59
      2052
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1434
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      224
      1153
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      364
      1058
    Aihe