YouTube on maailman katsotuin videokanava, jolla uutistoimisto Reutersin mukaan on 4 miljardia käyttökertaa päivässä.
Voiko olla totta? Niin paljon? Toisaalta, onhan se kyllä paljon omassakin käytössäni päivittäin.
Joskus herään aamulla, ja päässäni on menossa kolmas säkeistö jostain laulusta. En muista ekan säkeistön alkua, ennen kuin hyräilen sitä. Usein saan alkusanoilla nimenkin mieleeni. Kuuntelen sen oitis You tubesta.
YouTube on maailman katsotuin videokanava
5
65
Vastaukset
- kaisu-liisa
Minä puolestani kaiken muun lisäksi olen katsellut Emmerdalea siellä, kaksi vuotta uudempia jaksoja kuin nyt täällä nähtävät.
Tyhmää kai, mutta haitanneeko tuo mitään ja ketään.
Laulun sanoja etsin Liramasta tai Googlesta.
Onhan Hailuodon sääksiäkin katseltu lähes 4,5 miljoonaa kertaa 117 maassa.
Tosin monta vuottahan niitä on seurattu.Kauppaopiston naiset/todella kääntää mun pään, lauloi Kari Peitsamo aikoinaan.
Niin tekee Yotubekin. Että minä vihasin sitä synkeästi kun se alkoi sitä haku-ympyrää veivaamaan.
Kiroillen käänsin sivua. Sitten osaavammat toivat hienoja musiikkilinkkejä framille.
Pariin vuoteen ei ole mennyt päivääkään, etten kuuntelisi tubesta mielivideoitani.
- L.S.
Tässä tuo mainitsemasi kari Peitsamon esitys:
http://www.youtube.com/watch?v=5ExXYG5VfPg - googlettakaa Spotify
Onko teille siellä Suomessa Spotify tuttu?
Jos ei välttämättä halua katsella videoita vaan kuunnella pelkästään musiikkia, niin suosittelen.
Siihen voi tehdä omia musiikkiketjuja mielensä ja mielialansa mukaan tai kuunnella jonkun tietyn laulajan koko tuotannon keskeytymättä, ei tartte joka laulun jälkeen klikkailla uutta laulua.
Siellä on ihan mahoton määrä musiikkia, kaiken kielistä, kaiken tyylistä... Jokaiselle jotain.
Siinä voi hakusanalla etsiä tietynaiheiset laulut tai laulun nimellä saman kappaleen eri artistien esittäminä, voi etsiä jonkun laulajan tai säveltäjän koko tuotannon... Miten vaan haluaa.
Alunperin ruotsalaisten keksintö, mutta käsittääkseni toimii myös Suomessa...
Minulla soi taustalla jatkuvasti Spotify kun olen netillä. Google huhupuheitten mukaan suunnittelee samanlaista... Tuliko siitä mitään, en tiedä.
En halua tätä mitenkään kirjoittaa mainoksena, vaikka se siltä voi vaikuttaa, vaan vinkkinä muusiikin ystäville. - On tuttu
Olenkin saanut jo Spoify-linkkejä Facebookissa. Tuntuu, ettei ehdi kaikkialle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861679Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,161063Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991006Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79942- 90776
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146749Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48671Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661