Myin tänään sikalastani 400 lihasikaa. Rahhaa paukkuu niin ettei tiedä miten päin tässä olisi. Porsaat ja rehut ovat jo maksussa. Laskin että tililleni napsahtaa lähes 80 tuhatta euroo. Eli ei muuta kuin köyhät kyykkyyn.
Sikala kannattaa
lerppa..
11220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kylläpä oot tainnu laskee aikalailla väärin, ettäkö 2000 € per sika, iliman kuluja, höpö höpö. Verrokkina voin kertoa, että 250 kg lehmänlihaa ei anna lähellekkään tonnin tiliä.
Jos ei laskupää toimi niin käytä laskinta.
ratsastaminen on aika lapsellista.
Aloitus on ilman muuta aidon ja alkuperäisen lerpan. On sen verran idioottimainen avaus kuten lerpan kaikki muutkin avaukset. Vain paskanjauhaja lerppa voi olla täysin aivoton.
Kasvattaminen maksaa 90 000 euroo.
Eilen meni 500 sikaa vielä myyntiin. Heheheheee kun naurattaa. Satatonnia tulee lisää rahhaa tilille. Terveisiä vaan kaikille palstan vinkujille. Tämä poika kylpee rahassa.
Sitten se lienee lelurahaa, jos sitä noin paljon tulee ja siinä kylpeä raskii. Lelurahaa ja mielikuvitussikoja, hyvin passaa.
Taidan ottaa uudet porsaat ja taas tehdä syksyllä kunnon tilit. Meikeläinen alkaa olla melkoinen rahamies juuri sikojen ansiosta.
Ensi viikolla Atria -5snt/kg/...kun juuri reilu kuukausi sitten vastaava pudotus. Revi siitä lerppa. Mitä meinaat mielikuvitussioillesi syöttää?
Mekäläiselle tulee uudet porsaat ensi viikolla. Mikä onnenpotku kun porsaanhinta vielä laski. Täytän sikalani aivan täyteen. Voi tätä onnen päivää kun syksyllä myyn sikani niin kiereskelen sen jälkeen rahassa.
Köyhät ja rutisijat kyykkyyn. Rahhaa haa haa haa hah haa tulee tosi paljon.
Onko lerppa karannut mielisairaalaan suljetulta osastolta?