Minulla nyt puolitoista vuotias lapsi joka on puolivuotta nukkunut samalla tavalla eli:
21.00 nukkumaan ja 08.00 herätys eli yöunta se 11 h.
Sitten 2 tunnin päiväunet.
Nyt hän on kuitenkin alkanut jo toista viikkoa putkeen heräämään jo 7 aikaan ja ajattelin ettei sitten tarvi niin paljon unta enään, mutta nukkuu sitten taas vastaavasti 3 tunnin päiväunet,blaaa!!!
Miten saisi kikkailtua sen yhden tunnin takaisin siihen aamuun !?
Rytmi takaisin
4
206
Vastaukset
- Lyhyemmät päikkärit
Itse tekisin niin, että herättäisin päikkäreiltä, lapsen nukuttua 1 1/2 - 2 h, en antaisi nukkua kolmea tuntia. Jos ei sitten lapsi ole kipeä.
Meillä parivuotias lapsi ei ole elämänsä aikana nukkunut kuin ehkä kerran lähelle kahdeksaan. Nukahtaa n. 21.30-21.45 ja herää 6.00-7.00 välillä. Joskus saattaa herätä ennen kuuttakin! Puolitoista vuotiaana laitettiin 30 min aiemmin nukkumaan. - erteretre
Mikä tässä on ongelma? Ole onnellinen jos lapsesi nukkuu yöllä klo 21-07! Meillä toinen nukahtaa klo 22 ja toinen herää välillä klo 5-6 aikaan...eikä todellakaan nukuta kolmen tunnin päiväunia! Jos sua väsyttää klo 7 aamuherätykset, niin nuku sitten päivällä lapsen kanssa 3h! Toinen mikä ärsyttää, on se, että jotkut vanhemmat "valvottaa" väsyneitä lapsia päivällä (ei anna nukkua päikkäreitä), että sitten saavat ne jo klo 19 illalla nukkumaan = omaa aikaa ja lapsiparat käyvät ihan ylikierroksilla, mutta ei saa nukkua...
- Vinkkejä?!
Ei minua mitenkään itseäni haittaa herätä aamulla siihen aikaan kun herään itse jo aamukahville puoli 7 aikaan:)..
Sen takia vaan mietin ratkaisua kun näköjään kyllä tarvitsee sen 13 tuntia unta vuorokaudessa niin olisi parempi jos ei tulisi mitään 3 tunnin päiväunia vaan se yksi tunti liittyisi takaisin siihen yöuneen niin kuin ennenkin.
Mutta näillä mennään, kiitettävän hyvin meidän lapsi on ikänsä nukkunut vauvasta asti että tiedän kyllä että saan vaan olla tyytyväinen!!kun aina asia ei niin ole.
Pienempänä oli vaihe kun nukkui 21.00-22.30 :)
Mutta varmasti seuraavalla lapsella onkin sitten koliikki tai jotain muuta nukkumisongelmaa... - bfghjkl
Meillä päälle 2-vuotias alkoi myöhäistelemään nukkumaanmenoa. Ennen nukkuminen oli 20-07.30 ja päiväunet 2 h. Nukkumaanmenosta ei illalla ollut vielä tietoakaan klo 22 aikoihin.
Puhtaasti vähennettiin päiväunet yhteen tuntiin ja nyt lapsi nukahtaa illalla klo 21
Selvästi unentarve vähenee jossain vaiheessa ja muuttaa hieman kellonaikoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943689Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512582- 1361281
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741150Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741