Zafira öljy?

teuvorusina

Hommasin tuossa noin 2-3 viikkoa sitten 03 vuoden 2.0 DTI zafiran joka on tuotu saksasta. Ohje kirjakin on saksalainen.

Onko öljyn vaatimuksena muuta kuin tuo acea A3/B3? Tarviiko olla gm-b-ll-025 vai mikä se nyt olikaan luokitusta öljyssä. Ohjekirjassa ei mainita sitä mutta huoltovihkossa on siitä jotain mainittu. Ohjekirja sanoo huolto väliksi 30000km mutta ajattelin vaihtaa 10-15tkm välein. Minusta tuo 30tkm on aika pitkä väli.

Mitä öljyjä itse käytätte? Tarkotus vaihtaa itse öljyt.

Kiitos heille jotka asiallisesti vastaavat!

5

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ölppää koneeseen

      Tollasta olen itse käyttänyt: GM-LongLife 5W30-öljy 5l "dexos2" (OPEL-LongLife 5W30-moott öljy 5L GM LL-A-025/B-025), löytyy mm. motonetistä, maksaa 25€.

      • teuvorusina

        Tuota olen harkinnut. Hinta ei ole paha. Mutta tarviiko välttämättä olla tuota longlife luokitusta tuon ikäisessä zafirassa? Voinko laittaa vaikka teboilin diamond diesel 5w-40? Mitä muut ovat koneeseen työntänyt?

        Itselläni olisi saksasta ostettua Aral Supertronic 0w40 SN/CF ACEA C2 / C3 öljyä ilman ööppelin LL luokitusta. Sen sain selville ARALin sivuilta että se myös täyttää ACEA A3/B3 & A3/B4. Käytin sitä -95 vuoden Vectrassa eikä mitään ongelmia esiintynyt.

        Arvon sitä uskallanko laittaa sitä tuonne Zafiraan.


      • Ölppää koneeseen
        teuvorusina kirjoitti:

        Tuota olen harkinnut. Hinta ei ole paha. Mutta tarviiko välttämättä olla tuota longlife luokitusta tuon ikäisessä zafirassa? Voinko laittaa vaikka teboilin diamond diesel 5w-40? Mitä muut ovat koneeseen työntänyt?

        Itselläni olisi saksasta ostettua Aral Supertronic 0w40 SN/CF ACEA C2 / C3 öljyä ilman ööppelin LL luokitusta. Sen sain selville ARALin sivuilta että se myös täyttää ACEA A3/B3 & A3/B4. Käytin sitä -95 vuoden Vectrassa eikä mitään ongelmia esiintynyt.

        Arvon sitä uskallanko laittaa sitä tuonne Zafiraan.

        No varmaksi en osaa sanoa, mutta LL luokitusta ei varmaankaan tarvitse olla, vaihtaa sitten useimmin, vaikka 15tkm välein, olen tosiaan käyttänyt tuota GM:n öljyä, eipä tartte arvailla sopiiko vai ei.


    • 16+15

      Laita Opelin omaa öljyä. Ei maksa paljon, Motonetistä saat 5l/20€. Tai osta kalleinta ja ehkä parasta öljyä. Ihan sama mitä sinne laitat, huonoja öljyjä ei ole enää markkinoilla paitsi ehkä netissä.
      Öljy on kuitenkin pienin kustannus autoilussa, laita sitä mielestäsi parasta tuotetta koneeseen saatpahan paremmat yöunetkin nukuttua.
      Anteeksi pienoinen viisastelu.

      • teuvorusina

        Saattaa olla että ostan tuota Opelin omaa öljyä. HInta on halpa ja ompahan oikeat öljyt ja nukun yöni paremmin. :) Tuota Aralin öljyä jäi vielä 7 litraa se ois zafiraan riittänyt hyvinkin ja jääny vähän lisäysöljyä.

        Kiitän vastauksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe