Hommasin tuossa noin 2-3 viikkoa sitten 03 vuoden 2.0 DTI zafiran joka on tuotu saksasta. Ohje kirjakin on saksalainen.
Onko öljyn vaatimuksena muuta kuin tuo acea A3/B3? Tarviiko olla gm-b-ll-025 vai mikä se nyt olikaan luokitusta öljyssä. Ohjekirjassa ei mainita sitä mutta huoltovihkossa on siitä jotain mainittu. Ohjekirja sanoo huolto väliksi 30000km mutta ajattelin vaihtaa 10-15tkm välein. Minusta tuo 30tkm on aika pitkä väli.
Mitä öljyjä itse käytätte? Tarkotus vaihtaa itse öljyt.
Kiitos heille jotka asiallisesti vastaavat!
Zafira öljy?
5
593
Vastaukset
- Ölppää koneeseen
Tollasta olen itse käyttänyt: GM-LongLife 5W30-öljy 5l "dexos2" (OPEL-LongLife 5W30-moott öljy 5L GM LL-A-025/B-025), löytyy mm. motonetistä, maksaa 25€.
- teuvorusina
Tuota olen harkinnut. Hinta ei ole paha. Mutta tarviiko välttämättä olla tuota longlife luokitusta tuon ikäisessä zafirassa? Voinko laittaa vaikka teboilin diamond diesel 5w-40? Mitä muut ovat koneeseen työntänyt?
Itselläni olisi saksasta ostettua Aral Supertronic 0w40 SN/CF ACEA C2 / C3 öljyä ilman ööppelin LL luokitusta. Sen sain selville ARALin sivuilta että se myös täyttää ACEA A3/B3 & A3/B4. Käytin sitä -95 vuoden Vectrassa eikä mitään ongelmia esiintynyt.
Arvon sitä uskallanko laittaa sitä tuonne Zafiraan. - Ölppää koneeseen
teuvorusina kirjoitti:
Tuota olen harkinnut. Hinta ei ole paha. Mutta tarviiko välttämättä olla tuota longlife luokitusta tuon ikäisessä zafirassa? Voinko laittaa vaikka teboilin diamond diesel 5w-40? Mitä muut ovat koneeseen työntänyt?
Itselläni olisi saksasta ostettua Aral Supertronic 0w40 SN/CF ACEA C2 / C3 öljyä ilman ööppelin LL luokitusta. Sen sain selville ARALin sivuilta että se myös täyttää ACEA A3/B3 & A3/B4. Käytin sitä -95 vuoden Vectrassa eikä mitään ongelmia esiintynyt.
Arvon sitä uskallanko laittaa sitä tuonne Zafiraan.No varmaksi en osaa sanoa, mutta LL luokitusta ei varmaankaan tarvitse olla, vaihtaa sitten useimmin, vaikka 15tkm välein, olen tosiaan käyttänyt tuota GM:n öljyä, eipä tartte arvailla sopiiko vai ei.
- 16+15
Laita Opelin omaa öljyä. Ei maksa paljon, Motonetistä saat 5l/20€. Tai osta kalleinta ja ehkä parasta öljyä. Ihan sama mitä sinne laitat, huonoja öljyjä ei ole enää markkinoilla paitsi ehkä netissä.
Öljy on kuitenkin pienin kustannus autoilussa, laita sitä mielestäsi parasta tuotetta koneeseen saatpahan paremmat yöunetkin nukuttua.
Anteeksi pienoinen viisastelu.- teuvorusina
Saattaa olla että ostan tuota Opelin omaa öljyä. HInta on halpa ja ompahan oikeat öljyt ja nukun yöni paremmin. :) Tuota Aralin öljyä jäi vielä 7 litraa se ois zafiraan riittänyt hyvinkin ja jääny vähän lisäysöljyä.
Kiitän vastauksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22318401Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964054Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu672528Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv452139Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1851705Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891602Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711553Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1321491Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681484Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141364