moottopyöräily Puolassa

Onko kellään tietoa, mikä on paras ja turvallisin reitti ajella ja yöpyä Puolassa? Olemme tulossa Itävallan suunnalta.
284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pohjois-eteläsuuntaan tiet Puolassa ovat jo melko hyvät, esim. Wienistä Slovakian Bratislavan kautta voi mennä Puolan Katowiceen Tie E 75 ja E 67ovat hyviä Varsovaan. Myös E67eli via Baltika Varsovasta kohti Liettuaa on hyväpintainen, mutta ei mitenkään leveä, ja siinä on paljon rekkaliikennettä. Wienistä voi ajella myös Tsekin Brnoon. Brnon kautta kulkee Praha-Bratislava moottoritie. Prahasta sitten Hradec Kraloven kautta Puolaan. Kaikkein toivottomin reitti Puolassa on Itä-länsireitti Liettuan rajalta Gdanskiin ja edelleen Szczeciniin ja Saksaan, jota en suosittele, jos ei ole paljon aikaa. Ajoimme viime kesänä autolla sen reitin, ja Prahasta via Baltikaa Varsovan kautta Tallinnaan viimeksi v.2010.

Turvallista Puolassa yleisesti ottaen on. Kannattaa kuitenkin vältellä pysähtymistä yksinäisillä paikoilla. Majoittuminen on edullista pienissä tienvarsimajataloissa, ja leirintäalueitakin on, tosin ei kauhean tiheässä. Kovasti Puolaakin länsi-eurooppalaiseen kuntoon laitetaan, ja tietöitäkin lienee edelleen varsin runsaasti, ja työtä vielä siellä on paljon tehtävänä, että tavoite saavutetaan.

Äänestä

Niin ja miksi ette ajelisi Puolasta Baltian kautta koti-Suomeen? Via Baltika on pääosin hyvässä kunnossa. Latviassa Riian kohdalla sen ohitustie osin ja pari-kolmekymmentä kilometriä ennen Viron rajaa ovat hieman heikompaa, mutta keskimäärin muuten via Baltika on jopa paremmassa kunnossa kuin Suomen tiet yleensä. Matkan varrelle tulee mm. Kaunas Liettuassa, jonne ehdottomasti kannattaa poiketa. Siinä kävelykadun päässä keskustassa esim. on hostelli Luxus, joka on yksinkertainen, mutta siisti, eikä yöpyminen todellakaan paljon maksa. Riika myös on tutustumisen arvoinen, jos siellä ei aikaisemmin ole käynyt. Turvallisuustilanne myös Baltiassa on hyvä, mutta ainahan varovainen kannattaa olla. Ja pimeän aikana liikkuminen ei kovin suositeltavaa, jos ei ole selkeää päämäärää. Katukahvilassa tietysti Kaunasinkin kävelykadulla voi iltamyöhäselläkin istuskella, ja nautiskella hyvää liettualaista Svyturus olutta, kunhan ei liikaa ota.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


BMW LT kirjoitti:

Onko kellään tietoa, mikä on paras ja turvallisin reitti ajella ja yöpyä Puolassa? Olemme tulossa Itävallan suunnalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu