Poliisi tutkii, pahoinpideltiinkö kolmea ihmistä Helsingissä heidän suomalaisuutensa takia.
Erikoiset pahoinpitelyt sattuivat Mäkelänrinteen uintikeskuksen maastossa tiistaina aamupäivällä noin kello 10–11.30.
Ensimmäinen uhri oli parikymppinen nainen. Rikoskomisario Mikko Halme Helsingin poliisista kertoo, että tyttö oli ollut nurmikolla istuskelemassa, kun kaksi ulkomaalaista miestä tuli keskustelemaan hänen kanssaan.
Naista jututtaneet miehet olivat täysin yllättäen sylkeneet naisen päälle.
– Nuori nainen siirtyi muualle ja samat kaverit tulivat taas luokse puolen tunnin kuluttua. Tällä kertaa tyttöä lyötiin kasvoihin nyrkillä eikä oltu edes puhuttu mitään, Halme kertaa tapahtumia.
Naisen yritettyä poistua paikalta, hänen pyöräänsä oli käyty kiinni, mutta nainen oli selvinnyt riuhtaisemalla kulkuneuvon itselleen.
Seuraavilta uhreilta kysyttiin suomalaisuudesta
Noin tunnin kuluttua ilmeisesti samat miehet olivat lähestyneet puistonpenkillä istunutta viisikymppistä naista. Häneltä oli kysytty englanniksi: ”Oletko suomalainen?”.
– Kun nainen vastasi myöntävästi, toinen miehistä potkaisi naista jalkaan. Mitään muuta keskustelua ei käyty, Halme ihmettelee ja kertoo miesten poistuneen paikalta.
Viisikymppinen nainen soitti paikalle poliisit. Poliisit eivät kuitenkaan ehtineet paikalle, ennen kuin miehet iskivät kolmannen kerran.
– Nyt uintikeskuksen edessä istuneelta 75-vuotiaalta mieheltä kysyttiin, oletko suomalainen. Tämän jälkeen toinen miehistä löi vanhaa herrasmiestä kasvoihin ja toinen potkaisi miestä.
Mies kaatui potkun ja lyönnin seurauksena, mutta vammat jäivät suhteellisen vähäisiksi.
Epäilettekö, että uhrien suomalaisuus oli tekojen motiivina?
– Sitä täällä parhaillaan selvitellään kuulusteluissa. Pikkaisen erikoinen juttu, kun ei ollut minkäänlaista muuta kanssakäymistä tai riitaa. Kysytään että oletko suomalainen ja sitten lyödään.
Halme ei kerro tässä vaiheessa kuulustelujen sisällöstä.
Miehet ovat syntyneet 1966 ja 1976. Halmeen mukaan miehet eivät ole olleet ainakaan näkyvästi päihtyneitä tekohetkellä.
Uusinta mamuilua !
6
195
Vastaukset 6
- 2+3
Eläimet vauhkoontuvat hellekiimassa.
- o.dirlewanger
karkostus käyntiin.poltettu ois aatun aikana tuommoset apinat.aatu oli oikeassa.äö alempi ja ei niitä ihmisiksi voi luokitella.verorahoilla pröystäillään vaan täällä,naisia raiskataan ja eletään kuin afrikassa.siellähän ne asuu paskasta tehdyissä majoissa.ugandasta jos ovat niin idi aminillaki jäi hommat puolitiehen.
- kumpi parempi
joo, mutta Suomessa asutaan homeessa
- velka seinän sisällä
kumpi parempi kirjoitti:
joo, mutta Suomessa asutaan homeessa
My sweet home!
- ↗↘↷↱↯↺↪↗
Uusinta pennailua!
- veneetön
Suota kuokkimaan helteeseen moiset sankarit.
sitten paluumatkalle ihan mihin tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501178- 16825
- 68732
- 63725
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 16421
- 35404
- 34404
- 35399