Niitä nyt lienee kaikilla jo huru mykket, mutta ylimmäksi itselläni nousee ensimmäiset telttaretkemme ihanassa järvenrannassa.
Kahden nöpönnuukan äidin kasvatteina pääsimme vihdoin kaksin kaksistaan.
Eipä ollut pelkoa nykykarhupelosta.
Nyt en kyllä uskaltaisi teltassa yöpyä.
Läpinäkyvän kirkas järvi, kultainen aurinko sinisellä taivaalla, ei mitään muuta kuultavaa kuin lintujen liverrys.
Tosin käpy selän alla.
Kahden nöpönnuukan äidin kasvatteina pääsimme vihdoin kaksin kaksistaan.
Eipä ollut pelkoa nykykarhupelosta.
Nyt en kyllä uskaltaisi teltassa yöpyä.
Läpinäkyvän kirkas järvi, kultainen aurinko sinisellä taivaalla, ei mitään muuta kuultavaa kuin lintujen liverrys.
Tosin käpy selän alla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No tässä:
"Niimutkun se olis ollu nii kiva bile kahdelle juhla-kammoiselle.
Mikään riemu-rasia ei pilais tunnelmaa, saati sit soitto, laulu tai nainen.
Kahden hyvän jätkän ainut-kertainen kohtaaminen elämän avaruudessa.
Kun me dokaisimme, jumalatkin vaikenisivat.
Mitä ny sit ukkonen tulisi. :)
Sytytäs ny sielusi liekkeihin hei...
Kyllä ne sit sammuu kun kaksi erakkoa kohtaa toisensa."
Vaan ei tyttöseni ymmärtänyt koko ideaa.
H.
Ja tähtiä näkyy, sanoi vanha tiernapoika.
Hei.
Yksi hauska muisto on tällainen:
Vietin yhden kesän veneilevien veljesten ja heidän ystäviensä kanssa. Kerran oltiin avomerellä kuumana kesäpäivänä. Meren pinta oli "pläkä" eli rasvatyyni. Kippari pysäytti moottorin ja komensi koko porukan uimaan. Se oli ainutlaatuinen kokemus, enkä muista, että merivesi olisi koskaan sen jälkeen Suomessa tuntunut yhtä lämpimältä.
Heti tuli mieleen lapuuteni huolettomat kesät. Istuin näkkärin pala kädessä katsellen aidan takana lehmää joka rouskuttee heinää huitoen vimmatusti kärpäsiä hännällään. Helteinen päivä alkaa laskea ltaan, koen kasvoillani vienon tuulen väreen ja aistin ruohon, niittykukkien tuoksun ja korvissa kuulen kimalaisen pörinän. Tätä on perhaimmillaan elämä!