jotain toista selainta kuin IE?
Olisko antaa muutamia kunnollisia mielipiteitä, on hieman epäselvää.
Muutakin kuin että IE on paska,..jne.
Olisko antaa muutamia kunnollisia mielipiteitä, on hieman epäselvää.
Muutakin kuin että IE on paska,..jne.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kyllä IE6 on toimivin selain ja en näe mitään pienitäkään syytä käyttää muita selaimia.
ie on epä vakaa verrattuna muihin selaimiin ja sitten se mahdollistaa spywarejen leviäämisen mitä on melkein mahoton saada muilla selaimilla sitten yleensä muut selaimet on kevyempiä ja sitten muissa selaimissa on mukana pop-up stopper kun ie:n kanssa joutuu käyttää jotain lisä ohjelmaa nii ja sitten viruseten kanssa on sama juttu kun noitten spywarejen riittääkö ?
IE:n saa yhtä turvalliseksi kuin muutkin, vain asetuksia muuttamalla. On niin helppo toimenpide että lapsikin osaa sen tehdä. :)
syyksi riittää se että FF on parempi. Siinä on välilehdet,popup esto,kustomoidut työkalurivit ja sen voi muokata mieleisekseen laajennuksilla ja teemoilla.
ei ollut yhtään todellista syytä, miksi vaihtaa IE johonkin toiseen selaimeen. Nuo ovat vain makuasioita. Yksi pitää yhdestä, ja toinen toisesta.. :)
löytyy paljon...ie:n kehitys on lopetettu 2003,turvallisten säätöjen tekeminen on maallikolle hankalaa,active x komponenttien takia haittaohjelmia asentuu herkästi koneelle,ie ei ole standardien mukainen selain,puuttuu popup stoppari jne...esim firefox 0.9.3 selainta kehitetään koko ajan,mikäli tietoturvariskejä löytyy ne paikataan 24h sisällä ja löytäjälle on luvassa palkkio...tässä muutama perustelu...toisen selaimen asentaminen ei ole sen kummempaa kuin minkään muunkaan ohjelman...kokeile rohkeasti...yllätyt positiivisesti...
edelliseen...jos katselet tietoturva ja virukset osastoa kaikki kotisivukaapparit on ie:lle tehty,muille selaimille ei moisia ole...tässä myös hyvä syy vaihtaa selainta...toimin tässä mikrotukena melkoiselle porukalle ja kaikille olen vaihtanut selaimen...tuloksena puhelinrumban loppuminen välittömästi...
Tässä alkukesällä oli noilla virallisilla tietoturvasivuilla oikein kehotus siirtyä käyttämään jotakin muuta selainta kuin IE:tä, kun siinä oli niitä paikkaamattomia aukkoja. En kyllä ole uskaltanut käyttää IE:tä sen jälkeen.
yksi ongelmatapaus vähemmän...järjen ääni on voittanut...
tai sitten vainoharhaisuuden riemuvoitto..
Ei se IE paska ole, on se varmaan käytettävyydeltään paras. Siinä on vaan toi tietoturva puoli vähän onneton. Ja vaikka noi kilpailijat ovat ehkä hieman jäljessä tuossa käytettävyys puolesssa, niin niissä on sitten paljon enemmän ominaisuuksia, jos sellasia siis haluaa.
eri mieltä ! IE on könkkö kuin mikä verrattuna näihin uudempiin selaimiin. Ne ovat käytettävyydessä valovuosia edellä IE:tä.
Jos kutsut 10vuotta kehityksessä jäljessä olevaa valovuosia edellä olevaksi, niin REALITY CHECK!
Miten te jaksatte ainaisesti tapella tästä asiasta?
Jos jotkut eivät tajunneet, että tuo eka oli vitsi, niin se on heidän ongelmansa.
Tässä lista selaimeni hyvistä puolista verrattuna IE:hen
- Välilehdellinen surffaus
- Hiirieleet
- Pop-up esto
nämä kolme asiaa ovat juurtuneet niin pahasti päähäni että en voi ajatella surffaavani ilman noita.
Ei mielestäni IE:ssä ole mitään jos vain on suojaus kunnossa. Opera nyt vaan on parempi.
- Välilehdellinen surffaus
En tarvitse.
- Hiirieleet
Ehdottomasti turhaa nippelihienostelua.
- Pop-up esto
Pop-up Jammer hoitaa saman asian yhtä tyylikkäästi :)
Ensimmäistä syytä kannattaa kysyä tietoturva-asiantuntijoilta. En ole kuullut ainoankaan tietoturva-asiantuntijan suosittelevan IE:tä ainakaan vähään aikaan. Suositus on aina "jokin muu kuin IE"
Toinen on juurikin tuo käytettävyys. IE on yleisimmistä selaimista (IE, Opera, Mozilla, Firefox etc) ehdottomasta huonoin tuolla saralla.
Ainoa syy IE:n käytön puolesta on se että sivuntekijät tekevät vieläkin liian usein ainoastaan IE:llä oikein näkyviä sivuja. Toisaalta feelusivujen tekijätkin toivovat selaajien käyttävän kyseistä selainta joten tämänkin takia on parempi käyttää "jotain muuta".
sellaisia "asiantuntijoita" jotka eivät tiedä, tai osaa/halua kertoa että IE:n saa yhtä turvalliseksi kuin muutkin selaimet, ja sitä millaisilla asetuksilla se tehdään. Lisäksi nämä samaiset asiantuntijat "unohtavat" lähes poikkeuksetta kertoa sita että myös muissa selaimissa on haavoittuvuuksaia.
Kertoo kyllä kaiken ko "asiantuntijoiden" tasosta.. valitettavasti..
"Ihmettelen sellaisia "asiantuntijoita" jotka eivät tiedä, tai osaa/halua kertoa että IE:n saa yhtä turvalliseksi kuin muutkin selaimet, ja sitä millaisilla asetuksilla se tehdään." (Kirjoittanut: minä, 30.8.2004 klo 22.40)
Kyllähän IE:n saa suhteellisen turvalliseksi mutta oletuksena IE ei ole lähelläkään sitä vaan se vaatii asioista tietämättömille kohtuutonta säätämistä. Mielestäni on varsin vastuutonta kehoittaa peruskäyttäjää käyttämään turvattomia selaimia ja sitten vaatia hirvittävää säätöä kun kätevämpi olisi osoittaa selain joka oletusarvoisena on turvallisempi.
Noiden säätöjen jälkeen pitäisi vielä asentaa tukku lisäohjelmia jotta IE:n käyttäjäystävällisyyden saisi edes lähelle kilpailijoiden vastaavaa.
Mutta jos asiantuntijoita kaivataan niin nimimerkki "minä" voisi pistää tähän selkeät ja aloittelijalle sopivat ohjeet miten IE:stä tehdään turvallinen ja käyttökelpoinen.
Kaikille! vyöhykkeille suojaustaso "suuri", tosin sen jälkeen selaimella ei tee enää yhtään mitään, esim. tälle palstalle ei voi kirjoittaa mitään. Mozillaa taas voi käyttää surutta vaikka millä sivustoilla eikä ole tarvinnut murehtia mistään troijalaisista tai ateenalaisista eikä edes kasakoista.....
-Disabloi NetBios
-Disabloi tiedostojen jakaminen
-Disabloi Active scripting
-Disabloi ActiveX
tai
-Ota käyttöön Spywareblaster
-Javan asetuksissa, suojaustaso korkea
-Keksiasetuksissa, suojaustaso normaalin yläpuolella, istuntokohtainen, ja kolmansien osapuolien keksit kieltoon.
-Älä tallenna internet-sivujen tiedostoja levylle.
-Poista kaikki internet-tiedostot, kun selain suljetaan
Muuta:
-Älä käytä nettiä ilman palomuuria ja virusturvaa.
-Muista Windowsin Tärkeät päivitykset.
-Jos huomaat netttiä käyttäessäsi joltain sivulta tulevan paljon viruksia tai spywarea, voit laittaa sen manuaalisesti banniin, kieltämällä ko sivulle pääsyn.
-Tarkkaile nettikäyttäytymistäsi,vältä pahimpia virus ja örkkisivuja, yleensä XXXX/Adult sivut on pahimpia. Hanki meiluummin elävä NAINEN.
Nämä ovat vaihtoehtoisia.
-Ota käyttöön IE-Spyad.
-Ota käyttöön Spybot Search&Dastroy
(Tiedostojen ja rekisterin pysyvä suojaus)
-Ota käyttöön Ad-aware.
-Ota käyttöön Spywareguard
Noilla toimenpiteillä estät ja torjut pahimmat uhat, niille sivulle jonne ei noitten säätöjen jälkeen pääse, ei tarvitsekaan päästä.
Lisäksi
Mikään selain ei ole täysin turvallinen ja haavoittumaton. Jos epäilet tätä, laita vaikka Googleen hakusana "selain vuotaa", ja eteen mikä tahansa selaimen nimi, niin huomaat että kaikiissa selaimissa on havoittuvuuksia, toisissa enemmän, toisissa vähemmän. Täysin turvallista selainta ei ole olemassakaan. Toisaalta, oikein säädettynä, kaikki selaimet ovat (lähes) yhtä turvattomia tai turvallisia.
Koska näin on, se on suhteellisen samantekevää mitä selainta käyttää. Loppujen lopuksi selainkysymys on vain makukysymys, kuka mistäkin tykkää.
Käytän IE6 oikein ja turvalliseksi säädettynä, taustatukena Spywareblaster, palomuuri ja virustorjunta, seikä Windowsin päivitykset, ja uskallanpa väittää että IE on näillä "mausteilla" turvallisempi kuin Mozilla ilman ko "mausteita".
"Käytän IE6 oikein ja turvalliseksi säädettynä, taustatukena Spywareblaster, palomuuri ja virustorjunta, seikä Windowsin päivitykset, ja uskallanpa väittää että IE on näillä "mausteilla" turvallisempi kuin Mozilla ilman ko "mausteita".
Onko virustorjunta ja palomuuri mausteita?
Spywareblaster kenties, jos käyttää muita kuin Ie:tä. No,rohkea väittämä joka tapauksessa.
Tuoreita vuotoja:
http://www.ficora.fi/suomi/tietoturva/varoitukset/varoitus-2004-55.htm
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutinen.asp?UutisID=54760
>keskiviikko 5. helmikuuta 2003 klo 15:24
Tuoreitakin uutisia:
http://www.eniro.fi/query?stq=0&q=reik%E4+opera&what=fi
http://www.eniro.fi/query?q=vuotaa+opera&what=fi&lr=&as_ft=&as_filetype=&as_occt=&as_dt=&as_sitesearch=&as_qdr=&size=&depth=&hpp=&safe=&opennew=&advanced=
Ilmeisestikin yrität väittää että IE on absoluuttisen turvallinen selain, jota käyttämällä on turvassa maailman pahuudelta. Virus ja matovaivatkin johtuvat siitä että naapurin tutun kanksterisälli käyttää Mozillaa/Operaa. Lisäksi tämä nettirikollinen tuntee (kuulemma) jonkin Linux-käyttäjän :)
En ole mitään väittänyt.
Myös IE vuotaa
http://www.eniro.fi/query?stq=0&q=explorer vuotaa&what=fi
versio 0.9.3 meneillään...tätä päivitetään jatkuvsti...se on hyvä uutinen...
..päivitetään jatkuvasti. Tai no, IE:llä "päivitys" -sana ehkä pitäisi laittaa lainausmerkkeihin (todellisia päivityksiä tehdään muutaman vuoden välein ja turvapäivityksetkin varmaan keskimäärin puolen vuoden viiveellä).
IE:n kohdalla kyse tuntuu olevan siitä että vaarana ei ole turva-aukot vaan koko selaimen toimintatapa, joka mahdollistaa helposti surffailijan koneen haltuunoton. Webbisivun pitäjä saa tehty melkein mitä tahansa surffailijan koneella siksi että IE on tehty sitä varten.
Käytännössä sen huomaa parhaiten kun örkkien poiston jälkeen asentaa jonkin muun selaimen. Kone näyttää pysyvän pitkään puhtaana.
et ole koskaan kuullut Windowsin päiivityksistä?
on myös se että joka perskeleen kerta täytyy vanha Fire poistaa ennen uuden asentamista.
Siksipä ei kiinnosta enää päivitellä Fireä ollenkaan.
Lisäksi Fire saa aina koneeni, joka muuten toimii kuin "rasvattu salama", nyykähtämään poilvilleen. Olen yrittänyt uudelleenasennusta, ja jos vaikka mitä, mutta mikään ei ole tuntunut auttavan. Olen kysynytkin monta kertaa tältä neuvoa, mutta oikein kukaan ei ole osannut neuvoa.
No, aikani tapeltuani Firen kanssa, olen luovuttanut, kun se ei kerran suostu kunnolla toimimaan, niin ei sitten. Minkä sille voi..
Jo puoli vuotta Firefoxia, eikä ole kertaakaan kaatunut!
No huh huh...Tuo koski vanhoja versioita. Kuka edes niitä enää käyttää kun mennään jo versiossa 7.54
Mozilla on versiossa 1.7.2 (1.8 beta 3)
1.6 jo aikaa..... ja tuo shell juttu liittyy enemmän windowsiin kuin selaimeen.
Miksi ei käyttäisi muita?
Miksi pitäisi käyttää IE:tä?
Yksi hyvä syy kiertää IE on monopolin boikotointi, mutta minulla IE ei edes toimi.
IE toimii vain Wintoosassa ja siinäkin kunnolla vain uusimmissa. Vanhaan koneeseen ei uutta IE:tä saa edes asennettua.
Wanhat IE:t ei puolestaan tue nykyisiä sivuja.
Olen joutunut myös asentamaan monille toisen selaimen, koska IE ja yhteys on kaapattu vähän väliä, eivätkä käyttäjät hallitse asian korjaamista.
Sama koskee myös Outlookia.
Millä selaimella viestisi lähetit kun se tuli näkyviin muutaman tunnin myöhässä.
Siis se on lähetetty 29.08.2004 klo 21.01 ja näkyviin se tuli seuraavana päivänä.
Käytin etanaselainta.
Se on varma, mutta hidas.
Mitä?
Nyt on kyllä tapahtunut virhe. Suomi24:n normaali toimitusaikahan on 24 tuntia. mikä on firman tavaramerkki, myös näiden viestien julkaisussa.
Tämän palstan linkkiäkin saan näpäyttää noin 24 kertaa, ennen kuin se avautuu ensimmäisen kerran.
Kirjoitan nyt miljoonannen kerran perusteluja miksi käyttää firefoxia.
- Firefox tukee välilehtiä (tabeja), joilloin ikkunapalkki ei täyty ikkunoista kun sinulla on monta sivua auki kerrallaan.
- Firefoxissa on mukana hyvin toimiva pop-up ikkunoiden esto. Minulla ei ole päässyt muistaakseni kertaakaan ponnahdusikkuna läpi.
- Firefox:ssa ei ole ActiveX tukea, josta johtuu suurin osa IE:n aukoista. Ei tule pornosivuilta spywarea koneelle.
- Firefox tukee hyvin netin standardeita. Jos kaikki muutkin selaimet tukisivat W3C:n standardeita sen sijaan, että käyttävät jotakin omiaan niin meillä nettisivujen tekijöillä olisi paljon helpompaa. Se, että jotkut harvat sivut näkyvät IE:llä "oikein" ( = paremmin kuin Firefoxissa) johtuu siitä, että sivut ovat tehty väärin IE:n standardituen mukaan.
- Firefoxissa on paljon yksinkertaisemmat asetusvalikot kuin IE:ssä.
- Firefoxissa onnistuu sivuhistorian tyhjentäminen paljon helpommin kuin IE:ssä.
Perusteluja olisi lisääkin, mutta en jaksa listata noita kaikkia.
Lue täältä onnellisten vaihtajien kokemuksista
http://browsehappy.com/