Oulun Teknillinen Tiedekunta

tuleva oululainen

Moro, dia-valinnan kokeet meni siihen malliin että hyvin todennäköisesti "joudun" Oulun yliopistoon lukemaan prosessi- tai ympäristötekniikkaa. Onko kellään mitään kokemuksia oulun yliopistosta? Minkä tasoista mahtaa opetus olla?
Millaisia oululaiset teekkarit ovat? Mistäpäin oulua kannattaa hakea asuntoa?

4

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ouluhyväjeeeeeeeeee

      Onko kellään mitään kokemuksia oulun yliopistosta? Pohjoisessa oleva yliopisto

      Minkä tasoista mahtaa opetus olla? Oulumaista

      Millaisia oululaiset teekkarit ovat? Oulumaisia

      Mistäpäin oulua kannattaa hakea asuntoa? Oulusta kannattaa

      • ebin33455

        hehe, vitun hauska viesti


    • Entinen oululainen

      Opetuksessa on monenlaista ja monella lailla toteutettua kurssia, kuten joka yliopistossa. Kursseilla oppii, kun viitsii vähänkään itse panostaa asiaan. Oululaiset teekkarit ovat oululaisia teekkareita, jotka eivät olennaisesti poikkea muiden yliopistojen teekkareista. Saattavat tosin puhua useammin pohjoisen tain Pohjanmaan murretta kuin Hervannassa tai Otaniemessä.

      Asunto kannattaa hakkia joko Linnanmaalta, sen lähialueita tai etelä-pohjoinen-bussireittien varrelta, koska poikittaisliikenne Oulussa on heikkoakin surkeampi. Linnanmaalle ajaa sitä vastoin esimerkiksi keskustasta kolme tai viisi bussia peräkkäin. Lisäksi pyörätiet Oulussa ovat hyvät, tosin lumitalvina väliin huonosti auratut.

    • Oulun läänistä

      Opiskelin OY:ssä 1990-luvulla ja olin opetukseen pääsiasiassa tyytyväinen. Joka paikassa on niitä, joille opetustyö on välttämätön paha ja niitä, jotka haluavat kehittää myös omaa osaamistaan.

      Itse asuin 2-3 km säteellä Linnanmaan yliopistoalueelta, koska ei koko elämä tarvitse olla koulun ympärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe